Fizjoterapia sportowa

Jak zostać fizjoterapeutą sportowym?

Fizjoterapia sportowa to dziedzina ciesząca się dużym zainteresowaniem. Usprawnienie regeneracji po wysiłku, wspomaganie powrotu do sportu po kontuzji i wiele innych aspektów przyciąga osoby, chcące wspierać sportowców. Jak zostać fizjoterapeutą sportowym? Jakie metody sprawdzają się w pracy z osobami trenującymi? O tym i o sposobach na zdobycie praktyki w tym temacie poczytasz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Praca z blizną bańkami

Jak pracować z blizną?

Praca z blizną to codzienność wielu fizjoterapeutów, a znajomość róznorodnych technik opracowania blizny konieczna jest w fizjoterapii. A metod pracy z blizną jest wiele!
Kilka ciekawostek o najczęściej stosowanych sposobach na blizny będzie w poniższym artykule – zachęcamy do zapoznania się z tematyką fizjoterapii blizn!

Czytaj więcej
Igłoterapia plecy Spasja

Jak działa suche igłowanie?

Suche igłowanie stało się bardzo popularną metodą wśród fizjoterapeutów. W wielu gabinetach techniki igłoterapii na stałe weszły do codziennej praktyki. Czy suche igłowanie boli? Co jest naturalną reakcją po zabiegu igłoterapii? I jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do suchego igłowania?
Sprawdź w dalszej części tekstu!

Czytaj więcej
Szkoła fizjoterapii

Jak zostać fizjoterapeutą?

W dzisiejszym odcinku blogowym postaramy się odpowiedzieć na niektóre pytania zadawane przez Was na naszych kursach albo gdy do nas dzwonicie czy piszecie. Jak zostać fizjoterapeutą? Czy warto zostać fizjoterapeutą? Gdzie studiować fizjoterapię? To pytania, które często zadają sobie młodzi ludzie, którzy poszukują właściwej dla siebie drogi zawodowej. 

Czytaj więcej
Cranio Spasja

Osteopatia a fizjoterapia, czyli o ścieżce z fizjoterapii do osteopatii

Część osób już podczas studiów fizjoterapeutycznych wie, że kolejnymi studiami będzie osteopatia i tuż po uzyskaniu dyplomu fizjoterapeuty rozpoczyna naukę w szkole osteopatii. Osteopatia może być także zwieńczeniem ścieżki zawodowej fizjoterapeuty, który po drodze odbył także inne szkolenia i może prowadzić terapię również innymi metodami.

Czytaj więcej
Asymetria niemowlęca kurs Spasja

Techniki pośrednie w terapii manualnej w pediatrii

Terapia manualna dzieci polega na delikatnej manipulacji, wykonywanej przez terapeutę w celu wykrycia i korygowania dysfunkcji somatycznych. Istnieje wiele różnych podejść do tego rodzaju pracy – ten artykuł koncentruje się na tzw. technikach pośrednich.

Czytaj więcej
Kurs Refleksologia stóp

Refleksologia – stopy i ręce mapą do odzyskania równowagi organizmu

Refleksologia dłoni i stóp jest jak posługiwanie się mapą. Pomaga ona dotrzeć do miejsc, które potrzebują wsparcia. Prawidłowe opanowanie tej mapy jest w refleksologii jak kompas prowadzący do zdrowia.

Czytaj więcej

Akupunktura w praktyce fizjoterapeuty i lekarza – klasyczne techniki w nowej odsłonie

Akupunktura to znana od lat metoda wciąż zdobywająca uznanie. Z jej elementów korzysta się w różnych dziedzinach medycyny. Od najbardziej popularnego jej zastosowania, jakim jest terapia pacjentów z bólem, aż po wykorzystanie w medycynie estetycznej.

Czytaj więcej
Terapie psychosomatyczne

Terapia psychosomatyczna w gabinecie: integracja podejścia psychologicznego i fizjoterapeutycznego

Terapia psychosomatyczna to wyjątkowa metoda pracy, wg której ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Dolegliwości fizyczne mogą wpływać na stan psychiczny i odwrotnie. Dlatego aby osiągnąć pełną i trwałą poprawę samopoczucia pacjenta, w gabinecie musimy uwzględniać zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne.

Czytaj więcej

Zastosowanie olejków eterycznych i ich właściwości

Aromaterapia stanowi dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej, która wykorzystuje lecznicze właściwości olejków eterycznych. Olejki eteryczne ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze znane są terapeutom na całym świecie. Warto znać ich niesamowite właściwości i wspomagać w ten sposób stosowane zabiegi gabinetowe.

Czytaj więcej

Obrzęk limfatyczny a kompleksowa terapia przeciwobrzękowa – holistyczne podejście terapeutyczne do obrzęków

Według Michaela Földiego, niemieckiego profesora limfologii oraz prekursora kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, leczenie obrzęku limfatycznego składa się z leczenia przeciwobrzękowego oraz leczenia podtrzymującego. Warto poznać wszystkie elementy skutecznego leczenia obrzęków!

Czytaj więcej

Czym jest tradycyjny masaż tajski czyli między jogą, ajurwedą a ludowymi technikami leczniczymi

Masaż tajski możemy rozpatrywać jako zabieg leczniczy, mający na celu wyprowadzić osobę masowaną z patologicznego stanu, w jakim obecnie znajduje się jej organizm. Terapia ta może być również powtarzana regularnie w celach profilaktycznych – po to, by wspomóc zdrowie i utrzymać wewnętrzną równowagę organizmu pojmowanego jako psychofizyczna całość.

Czytaj więcej