Cranio Spasja

Osteopatia a fizjoterapia, czyli o ścieżce z fizjoterapii do osteopatii

Część osób już podczas studiów fizjoterapeutycznych wie, że kolejnymi studiami będzie osteopatia i tuż po uzyskaniu dyplomu fizjoterapeuty rozpoczyna naukę w szkole osteopatii. Osteopatia może być także zwieńczeniem ścieżki zawodowej fizjoterapeuty, który po drodze odbył także inne szkolenia i może prowadzić terapię również innymi metodami.

Czytaj więcej
Asymetria niemowlęca kurs Spasja

Techniki pośrednie w terapii manualnej w pediatrii

Terapia manualna dzieci polega na delikatnej manipulacji, wykonywanej przez terapeutę w celu wykrycia i korygowania dysfunkcji somatycznych. Istnieje wiele różnych podejść do tego rodzaju pracy – ten artykuł koncentruje się na tzw. technikach pośrednich.

Czytaj więcej
Kurs Refleksologia stóp

Refleksologia – stopy i ręce mapą do odzyskania równowagi organizmu

Refleksologia dłoni i stóp jest jak posługiwanie się mapą. Pomaga ona dotrzeć do miejsc, które potrzebują wsparcia. Prawidłowe opanowanie tej mapy jest w refleksologii jak kompas prowadzący do zdrowia.

Czytaj więcej

Akupunktura w praktyce fizjoterapeuty i lekarza – klasyczne techniki w nowej odsłonie

Akupunktura to znana od lat metoda wciąż zdobywająca uznanie. Z jej elementów korzysta się w różnych dziedzinach medycyny. Od najbardziej popularnego jej zastosowania, jakim jest terapia pacjentów z bólem, aż po wykorzystanie w medycynie estetycznej.

Czytaj więcej
Terapie psychosomatyczne

Terapia psychosomatyczna w gabinecie: integracja podejścia psychologicznego i fizjoterapeutycznego

Terapia psychosomatyczna to wyjątkowa metoda pracy, wg której ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Dolegliwości fizyczne mogą wpływać na stan psychiczny i odwrotnie. Dlatego aby osiągnąć pełną i trwałą poprawę samopoczucia pacjenta, w gabinecie musimy uwzględniać zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne.

Czytaj więcej

Zastosowanie olejków eterycznych i ich właściwości

Aromaterapia stanowi dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej, która wykorzystuje lecznicze właściwości olejków eterycznych. Olejki eteryczne ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze znane są terapeutom na całym świecie. Warto znać ich niesamowite właściwości i wspomagać w ten sposób stosowane zabiegi gabinetowe.

Czytaj więcej

Obrzęk limfatyczny a kompleksowa terapia przeciwobrzękowa – holistyczne podejście terapeutyczne do obrzęków

Według Michaela Földiego, niemieckiego profesora limfologii oraz prekursora kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, leczenie obrzęku limfatycznego składa się z leczenia przeciwobrzękowego oraz leczenia podtrzymującego. Warto poznać wszystkie elementy skutecznego leczenia obrzęków!

Czytaj więcej

Czym jest tradycyjny masaż tajski czyli między jogą, ajurwedą a ludowymi technikami leczniczymi

Masaż tajski możemy rozpatrywać jako zabieg leczniczy, mający na celu wyprowadzić osobę masowaną z patologicznego stanu, w jakim obecnie znajduje się jej organizm. Terapia ta może być również powtarzana regularnie w celach profilaktycznych – po to, by wspomóc zdrowie i utrzymać wewnętrzną równowagę organizmu pojmowanego jako psychofizyczna całość.

Czytaj więcej

Niezwykłe wsparcie dla kobiety w czasie ciąży, porodu i połogu – Masaż Rebozo

Masaż chustą Rebozo może być potraktowany jako terapia łagodząca ból, masaż relaksująco-odprężający, zabieg umożliwiający odciążenie przemęczonego kręgosłupa i opuchniętych nóg. Jednak kiedy powrócimy do korzeni, miejsca narodzin chust Rebozo, okazuje się, że jest to rodzaj rytuału, który ma na celu wsparcie ofiarowane kobiecie przez drugą kobietę.

Czytaj więcej

Fizjoterapia dzieci – rozwojowy kierunek pracy i kształcenia

Fizjoterapia pediatryczna cały czas się rozwija! Zainteresowanie konsultacjami u fizjoterapeutów pracujących z dziećmi stale rośnie. Dzieje się tak m.in. dzięki zwiększonej świadomości rodziców, którzy wiedzą, jak duże znaczenie ma wczesna diagnoza fizjoterapeutyczna.

Warto być na bieżąco z najnowszą wiedzą i technikami fizjoterapii w pediatrii!

Czytaj więcej

Bliskość rodzica i dziecka podczas noszenia w chuście – budowanie fundamentalnej więzi

Niegdyś chusta stanowiła praktyczne i podstawowe narzędzie do noszenia dzieci, jednak wózek całkowicie zajął jej miejsce. Rozwój nauki, oraz rosnąca świadomość rodziców dotycząca rozwoju dziecka, jego potrzeb i podstawowych więzi wskrzesiła użyteczność chusty, która na nowo wraca do łask rodziców na całym świecie – oby tak pozostało!

Czytaj więcej

Konchowanie uszu: magiczna terapia, czy naturalna pomoc?

Medycyna naturalna i alternatywna z zamiłowaniem korzysta z dobrodziejstw, jakie ofiaruje nam natura, m. in. praca pszczół. Wosk pszczeli posiada działanie przeciwzapalne, dodatkowo wpływa na odnawianie się tkanek dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i karotenoidów. Konchowanie uszu jest popularnym zabiegiem wykorzystującym jego niezwykłe właściwości.

Czytaj więcej