Ludzki organizm, jak wszystkie organizmy żywe, stworzony został do ruchu. Siedzący tryb życia, który jest współcześnie powszechny, negatywnie wpływa na nasz kręgosłup, układ krążenia i ogólną kondycję fizyczną. O problemach zdrowotnych, którymi zagrożone są osoby wykonujące prace biurową, oraz sposobach im zapobiegania rozmawialiśmy z Dawidem Marciniakiem, fizjoterapeutą oraz Instruktorem w Centrum Szkoleniowym SPASJA we Wrocławiu.
Przychodzi do gabinetu fizjoterapeuty pacjent i wyjmuje płytę z wynikiem badania, nie mając przy sobie opisu lub z opisem nieprawidłowo wykonanym – ta częsta sytuacja pokazuje, jak ważna jest umiejętność interpretacji obrazów medycznych przez fizjoterapeutów.
Nerw błędny i autonomiczny układ nerwowy to obszary, które mocno weszły do gabinetów fizjoterapeutycznych. Techniki pracy z nerwem błędnym pozwalają dotrzeć tam, gdzie objawy zgłaszane przez pacjenta wymykają się standardowej terapii manualnej i technikom pracy na tkankach miękkich
Aurikuloterapia to metoda stosowana u osób mających dolegliwości ortopedyczne, a także wiele popularnych problemów, takich jak bezsenność i różnorodne objawy bólowe. Chociaż nazwa może brzmieć tajemniczo, jest to technika znana i wykorzystywana od lat. Poniżej zebraliśmy informacje o tym, co to jest aurikuloterapia, jakie są do niej wskazania i jak w praktyce wygląda zabieg aurikuloterapii. […]
Terapia czaszkowo-krzyżowa (terapia cranio-sacralna) jest chętnie stosowaną metodą przez fizjoterapeutów i osteopatów. Ze względu na delikatne techniki kraniosakralne, jest to terapia o szerokim spektrum zastosowania u pacjentów z różnych grup wiekowych. Łagodne i nieinwazyjne, lecz o wielu wskazaniach – dlatego często wykorzystywane przez terapeutów i dobrze tolerowane przez pacjentów. Nie bez przyczyny ta metoda terapii uzyskała akredytację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Terapia powięziowa to technika, jaką stosuje się w pracy z pacjentami mającymi dysfunkcje układu ruchu i problemy trzewne. Wielu fizjoterapeutów fascynują techniki powięziowe ze względu na to, że pozwalają odkrywać ciekawe powiązania i całościowo podejść do organizmu pacjenta.
Nawiązując do jej nazwy, mówi się, że powięź to sieć, za pomocą której powiązane są wszystkie struktury w organizmie człowieka. Powięź określana jest także jako największy układ naszego organizmu.
Suche igłowanie to metoda, która zyskuje na popularności. Jest to widoczne także patrząc na skierowania na rehabilitację wystawiane przez lekarzy. Pacjent z bólem kręgosłupa często wśród sugerowanych zabiegów ma obecnie wpisane suche igłowanie. Jednak ból pleców to tylko jedno z wielu wskazań do igłoterapii. Na co pomaga suche igłowanie i jak wygląda taka terapia? Czym różni się dry needling i mikronakłuwanie? Przybliżamy ten temat w naszym artykule!
Ustawienia systemowe są metodą rozwoju osobistego i filozofią stosowaną. Mogą wspierać proces psychoterapii czy coachingu, ale ich zastosowanie jest znacznie szersze, gdyż mogą pomóc w wielu dziedzinach życia pozornie niezwiązanych ze zdrowiem psychicznym – w firmach i innych organizacjach, przy realizacji różnego typu projektów.
Od ortopedy do fizjoterapeuty – tę droga zna wiele osób. Jednak trafić można także do fizjoterapeutów, którzy znają także inne niż tylko klasyczne techniki terapii, które są przydatne nie tylko w leczeniu schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Problemy ginekologiczne, obrzęki, terapia blizn, bóle niewiadomego pochodzenia, wspomaganie w leczeniu objawów psychosomatycznych lub stomatologicznych – sprawdź, w czym może pomóc dobry fizjoterapeuta!
Mówiąc przepona, zazwyczaj myślimy „przepona oddechowa”. Najczęściej to właśnie z nią pracują terapeuci, nie zapominajmy jednak, że organizm człowieka to cały system przepon. Terapia przepon funkcjonalnych (TPF) to innowacyjne podejście w medycynie holistycznej, które zyskuje na popularności dzięki swoim wszechstronnym korzyściom zdrowotnym.
Terapia wisceralna to metoda, która znacznie rozszerzyła możliwości fizjoterapeutów. Dzięki technikom trzewnym można pracować z dysfunkcjami narządów wewnętrznych i w ten naturalny sposób wspomagać ich leczenie podstawowe.
Na terapię wisceralną coraz częściej kierują swoich pacjentów lekarze gastrolodzy i ginekolodzy, a także pediatrzy i inni specjaliści.
Fizjoterapia sportowa to dziedzina ciesząca się dużym zainteresowaniem. Usprawnienie regeneracji po wysiłku, wspomaganie powrotu do sportu po kontuzji i wiele innych aspektów przyciąga osoby, chcące wspierać sportowców. Jak zostać fizjoterapeutą sportowym? Jakie metody sprawdzają się w pracy z osobami trenującymi? O tym i o sposobach na zdobycie praktyki w tym temacie poczytasz w naszym artykule.