Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Wsparcie KFS udzielane jest na zasadach pomocy de minimis. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
Ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą skorzystać wszyscy pracodawcy, którzy chcą podnieść kompetencje swoje i/lub pracowników. Pracodawcą jest każda osoba, która zatrudnia co najmniej jednego pracownika – może to być zarówno osoba fizyczna i osoba prawna, jak i jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej (np. stowarzyszenie, fundacja). Warunkiem koniecznym jest zatrudnienie pracownika na pełen lub część etatu; nie ma jednak znaczenia, czy jest to umowa na czas określony, czy nieokreślony.
Wnioski przyjmują Powiatowe Urzędy Pracy (PUP), pod który podlega pracodawca ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Powiatowe Urzędy Pracy ogłaszają nabór na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców w ramach KFS na swoich stronach internetowych. Każdy PUP ma inny formularz wniosku oraz termin naboru.
Środki KFS otrzymane z PUP pracodawca może przeznaczyć na kursy i szkolenia, KFS nie finansuje kosztów noclegu, dojazdu na szkolenie czy wyżywienia podczas dni szkolenia.
Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa (pracodawcy zatrudniającego do 10 osób) ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (w 2021 roku ok.15 tysięcy złotych).
Bramy mądrości nigdy nie bywają zamknięte.
— Benjamin Franklin