Czy chiropraktyk i kręgarz to to samo?

Kurs Chiropraktyki

Techniki chiropraktyczne są coraz częściej stosowane w gabinetach specjalistycznych i zyskują uznanie w środowisku medycznym. Procedury te znane są już od starożytności. W Polsce obecnie chiropraktyka przyjęła nowy wymiar ‒ Kuratorium Oświaty wpisało ją w wykaz zatwierdzonych zawodów. Ruszyły także zapisy na Kurs Zawodowy Chiropraktyki. Z kolei mniej mówi się teraz o kręgarstwie. Czym zatem wyróżnia się chiropraktyka i czy chiropraktyk i kręgarz oznacza to samo?

Chiropraktyk i kręgarz ‒ różnice

Chiropraktyka to dziedzina, która znacznie różni się od kręgarstwa. Do podstawowych czynników, które cechują chiropraktykę, należą:

 • Bezpieczeństwo i efektywność terapii z potwierdzeniem w badaniach naukowych (Evidence Based Medicine)

Dowody naukowe uzyskane w badaniach o ściśle określonej metodyce sprawiają, że chiropraktyka jest ceniona przez lekarzy i innych specjalistów. Badania naukowe z zakresu chiropraktyki można obserwować też dzięki otwartemu dostępowi do prowadzonych projektów badawczych. [1, 2, 3] Udostępniają je w bazy, takie jak np. ClinicalTrials. Można w nich zobaczyć pełny opis badań wraz z całą metodologią, zgodną z EBM. Wyszczególnione są w nich także informacje na temat liczby uczestników, randomizacji, maskowania i kryteriów doboru grupy badawczej, a także czynników, które wykluczały z udziału w badaniach. Warto tam zajrzeć i sprawdzić aktualnie prowadzone projekty. [4, 5]

 • Udokumentowana wiedza medyczna

Aby dostać się na kurs chiropraktyki, należy mieć minimum podstawową znajomość anatomii człowieka, popartą dyplomem ukończenia studiów (w przypadku lekarzy lub fizjoterapeutów) albo szkoły policealnej (masażyści). W kursach mogą uczestniczyć także studenci fizjoterapii i innych kierunków medycznych od 2 roku studiów. Daje to solidną podbudowę do uczonych technik chiropraktycznych.

 • Umiejętność interpretacji badań

Chiropraktyk potrafi zinterpretować obraz dostarczonych przez pacjenta badań obrazowych, m.in. zdjęć RTG. Do gabinetu chiropraktyka pacjent powinien zabrać wszystkie wykonane w toku leczenia wyniki badań. Chiropraktyk analizuje całą przyniesioną dokumentację, oglądając struktury widoczne na zdjęciach, co uzupełnia wywiad i badanie przedmiotowe.

 • Dokładna diagnostyka

Wizyta u chiropraktyka zaczyna się przeprowadzeniem wywiadu, a następnie wykonaniem testów diagnostycznych i badania manualnego. Dzięki temu chiropraktyk precyzyjnie określa źródło dolegliwości, a następnie dobiera odpowiednie metody leczenia.

 • Różnorodność stosowanych technik

W odróżnieniu od kręgarstwa, chiropraktyka oprócz manipulacji stawowych wykorzystuje także wiele innych technik, np. pracę z powięzią. Do chiropraktyka można się udać także z takimi problemami jak np. bóle zatok czy bóle głowy. Na kursach z zakresu chiropraktyki poza technikami manualnymi, mobilizacjami i manipulacjami, uczestnicy często uczą się również stawiania baniek, a także korzystania z narzędzi, np. z pinów i klawików. W porównaniu do kręgarstwa, które bazuje wyłącznie na manipulacjach, chiropraktyka nie koncentruje się wyłącznie na układzie kostno-stawowym, ale jest pełnym, holistycznym spojrzeniem na organizm człowieka.

 • Dokumentacja medyczna

W gabinecie chiropraktyka każdy wykonany zabieg jest dokumentowany. Podobnie jak w innych zawodach medycznych, jest to zabezpieczeniem, a zarazem cennym źródłem informacji porównawczych, oceniając skuteczność terapii.

 • Stowarzyszenie Chiropraktycy Polscy

Posiadanie tytułu zawodowego chiropraktyka, pozwala na przynależność do stowarzyszeń zawodowych. Dzięki Stowarzyszeniu chiropraktycy mogą m.in. czerpać wiedzę od ekspertów, w tym z USA i Rosji.

 • Ubezpieczenie

Chiropraktycy zrzeszeni w prestiżowym Stowarzyszeniu Chiropraktyków Polskich mają możliwość objęcia swojej pracy dedykowanym ubezpieczeniem. Daje to komfort prowadzenia własnej praktyki, podobnie jak ma to miejsce w zawodzie lekarza i fizjoterapeuty.

Chiropraktyka uznaną dziedziną medyczną

Wśród wielu różnic między chiropraktyką a kręgarstwem podstawą jest proces kształcenia. Chiropraktyk musi początkowo zdobyć wiedzę medyczną. Następnie przystępuje do dodatkowych kursów i dokumentuje każdy wykonany zabieg. Z zabiegami kręgarstwa można było spotkać się zwłaszcza w przeszłości. Pojęcie to dotyczyło osób wykonujących manipulacje, najczęściej w obrębie kręgosłupa, niejednokrotnie bez dokładnej diagnostyki. Aktualnie ważne jest, aby edukować pacjentów, czym są zabiegi chiropraktyczne i podkreślać czynniki odróżniające je od kręgarstwa. Chiropraktyka stawia na rozwój, czego przykładem jest Zawodowy kurs chiropraktyki. Warto więc obserwować nowości pojawiające się w tej branży, ale też świadomie wybierać terapeutów oferujących tego rodzaju zabiegi.

Przykłdowe projekty badawcze:

 1. Patient experience and satisfaction during chiropractic care: (gcc-uk.org)
 2. https://academic.oup.com/painmedicine/article/21/Supplement_2/S37/6033509
 3. Wpływ technik chiropraktycznych na kąt Cobba w skoliozie idiopatycznej powstającej w okresie dojrzewania (jst.go.jp)
 4. Efekty opieki chiropraktycznej u dorosłych z subklinicznym bólem kręgosłupa – widok pełnotekstowy – ClinicalTrials.gov
 5. Effects of Chiropractic Care on Cytokine Levels in Multiple Sclerosis – Full Text View – ClinicalTrials.gov