Terapia narzędziowa, jako metoda leczenia wielu dolegliwości układu ruchu, jest często wybieranym kierunkiem pracy z pacjentem. Dobrze uzupełnia się z innymi technikami stosowanymi w gabinecie i jest szczególnie przydatna w praktyce terapeutów manualnych. Narzędzia IASTM są cenione przez fizjoterapeutów za precyzję, z jaką za ich pomocą można zdiagnozować i rozluźnić trudno dostępne obszary tkanek miękkich.
W naszym artykule przybliżymy stosowanie terapii narzędziowej z uwzględnieniem korzyści dla pacjenta i fizjoterapeuty.
IASTM (od skrótu z j. angielskiego: Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization) jest techniką, która, dzięki narzędziom różnego kształtu pozwala uzyskać jeszcze lepsze wyniki w terapii tkanek miękkich. Fizjoterapeuci często używają narzędzi IASTM do badania odpowiedzi tkankowej, ale też m.in. do rozluźniania mięśniowo-powięziowego w miejscach trudniej dostępnych.
Widać to m.in. na przykładzie rozluźniania okolicy łopatki. Jest to obszar, w którym działania terapeuty mogą być utrudnione, zwłaszcza w kątach dolnych łopatki, gdzie nie tak łatwo dotrzeć palcami. A to właśnie tam występuje tendencja do powstawania restrykcji tkankowych, które mogą być odpowiedzialne za ograniczenie ślizgu łopatki. Wtedy z pomocą przychodzą narzędzia IASTM. Ich powierzchnia, cieńsza niż palce pozwala sięgnąć nawet do głębszych partii mięśniowo-powięziowych.
Aby skutecznie poradzić sobie ze spięciem pod łopatką, blokującym jej prawidłowy ślizg, należy podziałać na przyczynę problemu. A do tej przyczyny czasem łatwiej jest dostać się dzięki specjalnej powierzchni i końcówce narzędzi do terapii IASTM.
Narzędzia (fazery i katy) mają różne kształty (m.in. hakowy, łyżeczkowy), wiele brzegów i były tworzone z myślą o najbardziej problematycznych miejscach w pracy manualnej.
Innymi przykładami, gdzie precyzja narzędzi IASTM może być przydatna, to m.in.:
Narzędzia do terapii IASTM są ergonomiczne, dzięki czemu praca z ich zastosowaniem jest także ulgą dla rąk fizjoterapeuty. Każdy fizjoterapeuta, który codziennie przez kilka godzin pracuje technikami manualnymi, doświadczył z pewnością choć raz przeciążenia mięśni i stawów rąk.
W tym kierunku przeprowadzane były także ankiety dla aktywnych zawodowo fizjoterapeutów. W praktyce nawet przestrzegając wszystkich zasad ergonomii, nie sposób uniknąć bólu palców lub nadgarstków, pracując manualnie wiele godzin każdego dnia.
Zwłaszcza wśród przepracowanych fizjoterapeutów zdarzają się opuchnięcia kłębu kciuka, zwyrodnienia palców, zespół cieśni nadgarstka, a także łokieć tenisisty. Z tego powodu, już w godzinach wieczornych, po całym dniu pracy spadać może efektywność działań manualnych fizjoterapeuty.
Chcąc utrzymać skuteczność swojej pracy, jednocześnie dbając o stawy rąk, warto wypróbować terapię narzędziową. Może być ona także uzupełnieniem technik manualnych i innych metod leczenia, co w niektórych przypadkach pozwala szybciej uzyskać efekt. Takie połączenie to możliwość zapewnienia pacjentowi wysokiej jakości terapii przy mniejszym wysiłku rąk fizjoterapeuty.
Terapię narzędziową IASTM warto stosować w gabinecie fizjoterapeutycznym, ponieważ pomaga w leczeniu m.in.:
Dzięki IASTM pacjent zyskuje wiele korzyści, gdyż terapia narzędziowa pozwala na:
Analizując wszystkie zalety stosowania narzędzi IASTM w gabinecie fizjoterapeutycznym, na uwagę zasługuje precyzja pracy z ich użyciem, odciążenie rąk fizjoterapeuty i skuteczna pomoc w dolegliwościach zgłaszanych przez pacjenta. Możliwość opracowania zrostów tkankowych, zwłaszcza w trudniej dostępnych miejscach, a także pomoc w terapii blizn, punktów spustowych i wielu innych dysfunkcji sprawia, że różnokształtne narzędzia IASTM są z powodzeniem stosowane przez fizjoterapeutów.