Jak można wykorzystać bańkę w pracy fizjoterapeuty?

Terapia blizny bańką

Bańki należą do chętnie stosowanych akcesoriów w gabinetach fizjoterapeutycznych. Przynoszą dobre efekty w leczeniu wielu dysfunkcji i w przywracaniu prawidłowego funkcjonowania tkanek. Warto wzbogacić swój warsztat taką formą terapii i korzystać z jej pozytywnych rezultatów w codziennej pracy z pacjentami.

Techniki fizjoterapeutyczne z użyciem bańki – wskazania

Liczne korzyści z zastosowania dekompresji, mobilizacji i manipulacji wykonanej za pomocą bańki sprawiają, że jej wykorzystanie zalecane jest w przypadku:

  • problemów ortopedycznych (np. łokieć tenisisty/golfisty, bark zamrożony, bawoli kark, bóle stawów, kręgosłupa i ścięgien, restrykcje mięśniowo-powięziowe, wzmożone napięcie mięśni)
  • blizn i zrostów tkankowych
  • pacjentów bólowych, m.in. w pracy z punktami spustowymi
  • terapii trzewnej
  • konieczności usprawnienia drenażu limfatycznego
  • gromadzenia się powysiłkowych produktów przemiany materii (zakwasy, bóle mięśni)
  • wspomagania leczenia migren
  • potrzeby stymulacji układu odpornościowego (m.in. w celu zwiększenia produkcji makrofagów)
  • zaburzeń metabolicznych w obrębie skóry, tkanki podskórnej, a także warstwy tłuszczowej.
Bańka w praktyce fizjoterapeuty – przykład kliniczny

Pacjentka w wieku 45 lat, zgłaszająca bóle całej okolicy przedniej ud i kolan oraz częste skurcze mięśni nóg. Po konsultacji ortopedycznej (wykonano RTG stawów kolanowych, które wykazało wysokie ustawienie rzepek). Kobieta do pracy wkłada buty na cienkim i wysokim obcasie na ok. 8 godzin każdego dnia. W badaniu manualnym wyczuwalne mocne spięcie mięśni czworogłowych uda, ograniczony ślizg rzepki i przykurcz ścięgien Achillesa.

Zastosowana terapia: techniki manualne wspomagane bańką, ćwiczenia rozciągające przykurczone mięśnie.

Efekty: Wraz z kolejnymi sesjami terapii dolegliwości bólowe kolan i ud były coraz mniejsze. Udało się poprawić ślizg rzepki, wyeliminować skurcze, a także zmniejszyć nadmierne spięcie mięśni.

Przykład ten jest jednym z wielu dowodów na wysoką skuteczność zastosowania terapii bańkami. Warto więc wykorzystać bańki w fizjoterapii przy pracy z najczęstszymi dysfunkcjami występujących u pacjentów pojawiających się w gabinecie.