Jak zostać fizjoterapeutą?

Szkoła fizjoterapii

W dzisiejszym odcinku blogowym postaramy się odpowiedzieć na niektóre pytania zadawane przez Was na naszych kursach albo gdy do nas dzwonicie czy piszecie. Jak zostać fizjoterapeutą? Czy warto zostać fizjoterapeutą? Gdzie studiować fizjoterapię? To pytania, które często zadają sobie młodzi ludzie, którzy poszukują właściwej dla siebie drogi zawodowej. 

Czy warto zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny zajmująca się zapobieganiem, diagnozowaniem, leczeniem urazów i chorób układu ruchu. Podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeuta przeprowadza ocenę stanu pacjenta oraz tworzy indywidualny plan leczenia i rehabilitacji, który uwzględnia specyficzne potrzeby danej osoby, dobierając techniki do danej dysfunkcji, ale również do danego pacjenta. Fizjoterapeuci to specjaliści, którzy posiadają odpowiednie umiejętności, by pomagać pacjentom z szerokim spektrum dolegliwości fizycznych, w tym rehabilitacji po zabiegach i urazach, zmniejszeniu bólu oraz przywróceniu pełnej sprawności fizycznej. Ich głównym celem jest przywrócenie pacjentom pełnej funkcjonalności ciała poprzez stosowanie różnych technik fizjoterapeutycznych takich jak: terapia manualna i narzędziowa, ćwiczenia i kinezyterapia, masaż, manipulacja i mobilizacja stawów, igłoterapia, kinesiotaping, terapia przeciwobrzękowa, terapia powięzi. Coraz częściej fizjoterapeuci, którzy poszukują nowoczesnych rozwiązań i nie ograniczają się wyłącznie do wąsko rozumianej fizjoterapii, dodają do swojego wachlarza usług techniki osteopatyczne,  wybrane elementy medycyny naturalnej czy TCM (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej np. akupunktura, bańki). Fizjoterapeuci wpływają także na poprawę zdrowia swoich pacjentów także poprzez ich edukację w zakresie zdrowego stylu życia, czy prawidłowej postawy ciała i ergonomii.

Fizjoterapeuci pracują z pacjentami w różnym wieku, od niemowląt i dzieci po osoby starsze, i z przeróżnymi dolegliwościami, takimi jak bóle pleców i kończyn, uszkodzenia mięśni i stawów, urazy i kontuzje sportowe, blizny pooperacyjne i pourazowe, schorzenia neurologiczne, problemy z układem oddechowym, obrzęki, zaburzenia krążenia, choroby przewlekłe i wiele innych. Fizjoterapeuci mogą pracować w różnych dziedzinach, takich jak ortopedia, neurologia, reumatologia, kardiologia, pulmonologia, a także w sporcie. Ważny aspekt dotyczy również współpracy interdyscyplinarnej – coraz częściej świadomy fizjoterapeuta współpracuje np. z uroginekologiem, psychoterapeutą lub (neuro)logopedą.

Dlaczego warto zostać fizjoterapeutą?

Nie uważamy, że każdy może i powinien zostać fizjoterapeutą :) Praca ta nie należy do najłatwiejszych, pod względem fizycznym i emocjonalnym. Pewnie nie raz w gabinecie najdą Was chwile zwątpienia, ale jeśli czujecie, że to może być ścieżka dla Was, z pewnością praca fizjoterapeuty ma zalety, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zawodowych.

Satysfakcja zawodowa fizjoterapeuty

Niewiele zawodów może zaoferować tak wiele satysfakcji jak praca fizjoterapeuty. W tym zawodzie można doświadczyć niezwykłego poczucia spełnienia, wynikającego z pomocy osobom cierpiącym, wpływania na ich zdrowie i samopoczucie, a niekiedy – jakkolwiek górnolotnie to zabrzmi – nawet zmiany ich życia. Pomoc innym może również przyczynić się do zwiększenia poczucia własnej wartości i samooceny. Widząc, że ich praca przynosi pozytywne rezultaty i pomaga ludziom w codziennym funkcjonowaniu, fizjoterapeuci czują się potrzebni i doceniani, co z kolei może wpłynąć na ich ogólny stan emocjonalny i satysfakcję z życia.

Badania pokazują, że ludzie, którzy poświęcają czas i energię na pomaganie innym, są zwykle bardziej zadowoleni z życia i cieszą się lepszym samopoczuciem psychicznym. Dlatego pomaganie innym, w tym pracy fizjoterapeuty, może przynieść wiele korzyści zarówno dla tych, którzy otrzymują pomoc, jak i dla tych, którzy sami jej udzielają.

Stabilność zatrudnienia fizjoterapeuty

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę fizjoterapeutów, wzrasta świadomość ich możliwości u pacjentów, a niektórzy pacjenci regularnie korzystają z usług profesjonalistów. Z powodu rosnącej niewydolności systemu ochrony zdrowia w Polsce, a jednoczenie rosnącej liczby ludzi cierpiących na różnego rodzaju dysfunkcje i choroby, dobry fizjoterapeuta nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy. W Polsce, według badań przeprowadzonych przez GUS, w 2020 roku na każdego fizjoterapeutę przypadało 2155 mieszkańców, co oznacza, że jest duże zapotrzebowanie na tę specjalizację. Co więcej, prognozuje się, że w przyszłości zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fizjoterapeutów będzie rosło.

Zróżnicowane możliwości pracy fizjoterapeuty

Zawód fizjoterapeuty oferuje wiele różnorodnych możliwości pracy, zarówno pod względem miejsca zatrudnienia, jak i specjalizacji. Fizjoterapeuci mogą pracować w szpitalach, klinikach, ośrodkach rehabilitacyjnych, w prywatnych gabinetach, w domach opieki, w zawodach sportowych i fitness, a także w centrach szkoleniowych jako instruktorzy oraz na uczelniach jako wykładowcy i badacze naukowi.

Dodatkowo, jako wolni strzelcy, fizjoterapeuci mogą pracować na własny rachunek i prowadzić prywatną praktykę. Jest to szczególnie popularna opcja dla fizjoterapeutów, którzy chcą mieć większą swobodę w organizacji swojej pracy i zarządzaniu swoim czasem.

Niektórzy fizjoterapeuci decydują się na pracę mobilną, oferując terapię w domach pacjentów lub na miejscu w pracy. Inni pracują jako trenerzy fitness lub instruktorzy jogi, wykorzystując swoje umiejętności fizjoterapeutyczne do pomocy w zdrowym stylu życia.

Wszystkie te różnorodne możliwości pracy oferują fizjoterapeutom szansę na rozwój swoich umiejętności, zdobycie doświadczenia w różnych dziedzinach i specjalizacjach, a także na kreowanie własnej ścieżki kariery.

Ciągły rozwój fizjoterapeuty

Fizjoterapeuci, którzy chcą skutecznie pomagać ludziom, muszą być na bieżąco z najnowszymi technikami leczenia i postępami w dziedzinie medycyny i rehabilitacji. W związku z tym praca fizjoterapeuty jest ciągłym procesem uczenia się i doskonalenia swoich umiejętności, ciągły rozwój zawodowy jest kluczowy dla sukcesu w zawodzie fizjoterapeuty. Poprzez uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach dla fizjoterapeutów, a także regularne aktualizowanie swojej wiedzy, fizjoterapeuci mogą stać się bardziej skutecznymi i kompetentnymi pracownikami, co przekłada się na lepszą jakość opieki zdrowotnej dla ich pacjentów oraz lepsze perspektywy zawodowe dla samego fizjoterapeuty. Ważne jest, aby fizjoterapeuci mieli wsparcie i możliwości rozwoju w swoim zawodzie, aby utrzymać długotrwałą satysfakcję z pracy.

Zarobki fizjoterapeuty

Ze względu na specjalistyczną wiedzę i umiejętności, zarobki fizjoterapeutów są na ogół atrakcyjne i konkurencyjne w stosunku do innych zawodów związanych z opieką zdrowotną. Zarobki fizjoterapeutów mogą różnić się w zależności od kraju, regionu i rodzaju pracy, ale zwykle są one na poziomie średniej lub powyżej średniej płacy krajowej. Wynagrodzenie fizjoterapeuty zależy również od stopnia wykształcenia, doświadczenia oraz znajomości nowoczesnych technik, na które pojawia się zapotrzebowanie. Warto inwestować w różnorodne kursy dla fizjoterapeutów i stale podnosić kwalifikacje w dziedzinie fizjoterapii. Szkolenia bowiem mogą wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności zarobków. Im wyższe kwalifikacje, tym większe możliwości zatrudnienia w renomowanych placówkach medycznych lub większe szanse na uzyskanie poleceń w prywatnych gabinetach ze względu na skuteczną pomoc pacjentom. W dzisiejszych czasach, gdzie świadomość społeczeństwa na temat korzyści płynących z fizjoterapii wzrasta, warto inwestować w ciągły rozwój, aby osiągnąć sukces w tym zawodzie.

Jak zostać fizjoterapeutą?

Aby zostać fizjoterapeutą w Polsce, konieczne jest ukończenie studiów jednolitych magisterskich na kierunku fizjoterapia. Studia na kierunku fizjoterapia trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Studia dla fizjoterapeutów są oferowane najczęściej przez Akademie Wychowania Fizycznego lub Uniwersytety Medyczne i można je ukończyć na uczelniach publicznych lub prywatnych, a przykładowe miasta, w których można podjąć takie studia to Warszawa, Kraków, Poznań, no i oczywiście nasz ukochany Wrocław :) W trakcie studiów przyszły fizjoterapeuta zdobywa wiedzę z zakresu m.in. anatomii, fizjologii, biomechaniki, kinezjologii, fizjoterapii oraz innych dziedzin medycznych. Po ukończeniu studiów, wymagane jest odbycie 6-miesięcznego stażu zawodowego i pomyślne zdanie Państwowego Egzaminu. Po zdaniu egzaminu, przyszły fizjoterapeuta musi zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów, aby uzyskać pełne prawa do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Jak zostać fizjoterapeutą bez studiów?

Zastanawiasz się, czy można być fizjoterapeutą bez studiów? Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która weszła w życie 25 września 2015 roku i która uregulowała ten zawód, nie przewiduje takiej możliwości. Natomiast przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, była możliwość uzyskania tytułu zawodowego technika fizjoterapii, do którego studia nie były wymagane. Możliwe też było uzyskanie tytułu licencjata fizjoterapii. Wielu fizjoterapeutów z doświadczeniem i umiejętnościami ma właśnie takie tytuły.

W trakcie studiów fizjoterapii można rozpocząć zdobywanie doświadczenia w roli asystenta fizjoterapeuty. Warto też korzystać z kursów dla fizjoterapeutów, które są dostępne dla studentów fizjoterapii. Pozwoli to na lepszy start zawodowy po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Gdzie studiować fizjoterapię?

Wybierając szkołę, warto uwzględnić jej poziom kształcenia. W Polsce studia fizjoterapii oferują uczelnie medyczne i sportowe — zarówno publiczne, jak i prywatne, m.in.:

 • Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie
 • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
 • Gdański Uniwersytet Medyczny
 • Politechnika Opolska
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 • Uniwersytet Rzeszowski
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny

Co powinien umieć fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to zawód medyczny, który wymaga szerokiej gamy umiejętności i kompetencji, zarówno twardych jak i miękkich. Oto wybrane przez nas, najważniejsze z nich:

Solidna wiedza anatomiczna i fizjologiczna

Fizjoterapeuta musi posiadać dogłębną znajomość budowy ciała ludzkiego oraz jego fizjologii. Zrozumienie struktury anatomicznej i procesów fizjologicznych jest kluczowe dla skutecznej analizy problemów zdrowotnych pacjentów i opracowywania odpowiednich planów terapeutycznych.

Kompetencje zawodowe

Wysoko wykwalifikowany fizjoterapeuta posiada szeroką wiedzę na temat różnych metod terapeutycznych oraz najnowszych osiągnięć w dziedzinie fizjoterapii. Ceniona jest również wiedza interdyscyplinarna, gdyż pozwala ona na właściwe pokierowanie pacjentem, jeśli potrzebna jest pomoc innych specjalistów. Dobry fizjoterapeuta stale doskonali swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach fizjoterapii, aby czerpać z najnowszej wiedzy medycznej. Obecnie wielu fizjoterapeutów korzysta również ze szkoleń z innych dziedzin, takich jak kursy osteopatii, kursy akupunktury, kursy terapii naturalnych, aby móc oferować pacjentom możliwie najbardziej kompleksowy poziom terapii.

Umiejętności interpersonalne i empatia

Dobry fizjoterapeuta powinien być empatycznym słuchaczem, gotowym zrozumieć potrzeby i obawy swoich pacjentów. Budowanie życzliwości, zaufania i zrozumienia pozwala pacjentowi czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas terapii, co jest kluczowe dla skuteczności procesu leczenia. Dodatkowo ważne jest, by fizjoterapeuta wykazywał się cierpliwością wobec pacjenta oraz by potrafił motywować go do systematycznego wykonywania ćwiczeń i zaleceń terapeutycznych wspierających proces terapii. Bardzo często doświadczeni fizjoterapeuci mówią, że pełnią funkcję „psychologa pierwszego kontaktu” i rozpoznając dysfunkcje o podłożu psychosomatycznym kierują pacjentów do psychoterapeutów lub psychiatrów.

Indywidualne podejście i “otwarta głowa”

Każdy pacjent jest inny i wyjątkowy, dlatego dobry fizjoterapeuta w swoim gabinecie fizjoterapii stosuje indywidualne podejście do każdego przypadku. Analizuje problemy zdrowotne pacjenta i dostosowuje terapię do jego konkretnych potrzeb, zapewniając tym samym optymalne rezultaty. Największą pułapką dla fizjoterapeuty jest popadnięcie w rutynę lub zamknięcie się na nowości, gdyż zawód fizjoterapeuty, jak każdy zawód medyczny, wiąże się z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów.

Komunikacja

Kluczową umiejętnością jest również umiejętność klarownej i precyzyjnej komunikacji, która często decyduje o powodzeniu terapii i jest niezwykle istotna w budowaniu relacji między fizjoterapeutą a pacjentem. Zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, konieczna jest „znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu fizjoterapeuty”. Dobry specjalista potrafi wyjaśnić każdy etap terapii w sposób zrozumiały dla pacjenta, odpowiadać na pytania i wyjaśniać wszelkie wątpliwości, co sprzyja lepszemu zrozumieniu i zaangażowaniu pacjenta w proces leczenia.

Sprawność fizyczna

Sprawność fizyczna to kolejny istotny aspekt pracy fizjoterapeuty. Profesjonalny fizjoterapeuta musi być osobą sprawną fizycznie i wysportowaną, aby efektywnie pomagać pacjentom w wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń. Ta cecha staje się szczególnie istotna, gdy fizjoterapeuta pracuje z osobami niesprawnymi ruchowo, gdzie jego własna sprawność może być kluczowa w zapewnieniu wsparcia i stabilności podczas terapii. Należy wziąć pod uwagę, że praca fizjoterapeuty jest pracą fizyczną, często wiąże się  wykonywaniem długotrwałych terapii manualnych, do czego potrzebna jest odpowiednia siła, energia oraz kondycja. Dlatego utrzymanie dobrej formy fizycznej jest nie tylko korzystne dla samego fizjoterapeuty, ale także jest ważne w profesjonalnym wykonywaniu jego obowiązków.

Podsumowanie

Staraliśmy się przedstawić tutaj kilka ważnych aspektów zawodu fizjoterapeuty, których zwykle nie widzimy na pierwszy rzut oka, a które znamy z doświadczenia. Praca fizjoterapeuty przynosi niezwykłą satysfakcję. Możliwość poprawienia jakości życia pacjentów, widok ich uśmiechu i wdzięczności – to nieocenione doznania, które nadają jej głęboki sens. To nie tylko leczenie dysfunkcji, urazów czy rehabilitacja, ale także budowanie relacji opartych na zaufaniu i empatii.

Zachwyca również to, jak wiele możliwości rozwoju oferuje zawód fizjoterapeuty, dzięki czemu unikamy rutyny. Każdy dzień to nauka, doskonalenie umiejętności, szukanie nowych technik, które mogą jeszcze bardziej pomóc pacjentom. To wspaniałe uczucie, gdy nigdy nie stajemy w miejscu, stale podążając za postępem nauki i medycyny.

Oczywiście, nie jest to praca łatwa. Są chwile wątpliwości, kiedy czujemy zmęczenie fizyczne i emocjonalne. Ale to właśnie w tych momentach czujemy się naprawdę spełnieni – kiedy widzimy pozytywne zmiany u naszych pacjentów, kiedy odczuwamy, że nasza praca ma sens, że wiedza i umiejętności, którymi się dzielimy, naprawdę pomagają.

Decydując się na drogę fizjoterapeuty, wybieramy nie tylko zawód, ale także sposób życia. To wyzwanie, ale również ogromna przyjemność. Wartości, które tu znajdujemy, przekładają się na nasze codzienne doświadczenia i czynią nas lepszymi ludźmi – jakkolwiek górnolotnie to brzmi ;).

Podobne artykuły

Terapia wisceralna

Co to jest terapia wisceralna i kiedy warto ją stosować?

Terapia wisceralna to metoda, która znacznie rozszerzyła możliwości fizjoterapeutów. Dzięki technikom trzewnym można pracować z dysfunkcjami narządów wewnętrznych i w ten naturalny sposób wspomagać ich leczenie podstawowe.
Na terapię wisceralną coraz częściej kierują swoich pacjentów lekarze gastrolodzy i ginekolodzy, a także pediatrzy i inni specjaliści.

Czytaj więcej
Przepony funkcjonalne Spasja

Terapia przepon funkcjonalnych: współczesne podejście do zdrowia

Mówiąc przepona, zazwyczaj myślimy “przepona oddechowa”. Najczęściej to właśnie z nią pracują terapeuci, nie zapominajmy jednak, że organizm człowieka to cały system przepon. Terapia przepon funkcjonalnych (TPF) to innowacyjne podejście w medycynie holistycznej, które zyskuje na popularności dzięki swoim wszechstronnym korzyściom zdrowotnym.

Czytaj więcej
Blizna aktywna - maskujące objawy i metody leczenia

Blizna aktywna – maskujące objawy i metody leczenia

Blizna, która generuje objawy bólowe i neurologiczne jest określana jako blizna aktywna. Odczucia przez nią wywoływane pochodzą m.in. z ucisku nocyceptorów i innych zakończeń nerwowych przez tkankę bliznowatą, a także z towarzyszących restrykcji mięśniwo-powięziowych. To sprawia, że pacjent może odczuwać mrowienia, drętwienia oraz ból umiejscowiony nawet w odległych okolicach…

Czytaj więcej
Praca z blizną bańkami

Jak pracować z blizną?

Praca z blizną to codzienność wielu fizjoterapeutów, a znajomość róznorodnych technik opracowania blizny konieczna jest w fizjoterapii. A metod pracy z blizną jest wiele!
Kilka ciekawostek o najczęściej stosowanych sposobach na blizny będzie w poniższym artykule – zachęcamy do zapoznania się z tematyką fizjoterapii blizn!

Czytaj więcej
Fizjoterapia sportowa

Jak zostać fizjoterapeutą sportowym?

Fizjoterapia sportowa to dziedzina ciesząca się dużym zainteresowaniem. Usprawnienie regeneracji po wysiłku, wspomaganie powrotu do sportu po kontuzji i wiele innych aspektów przyciąga osoby, chcące wspierać sportowców. Jak zostać fizjoterapeutą sportowym? Jakie metody sprawdzają się w pracy z osobami trenującymi? O tym i o sposobach na zdobycie praktyki w tym temacie poczytasz w naszym artykule.

Czytaj więcej