Ciąża oraz połóg to czas wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety. Aby sprawniej przejść przez ten etap, warto skorzystać z możliwości, jakie daje plastrowanie dynamiczne.
Do najbardziej docenianych korzyści związanych z aplikacją plastrów kinezjologicznych w okresie okołoporodowym zalicza się:
Jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych przez kobiety ciężarne są bóle kręgosłupa. W gabinecie można zaoferować wiele technik, które przyniosą ulgę. Jednak zmieniająca się w tym czasie sylwetka sprawia, że dolegliwości te mają wyjątkową tendencję do nawracania. Jest to spowodowane przesunięciem środka ciężkości do przodu wraz z powiększającym się brzuchem, przez co przyszła mama odruchowo odgina się do tyłu. Dodatkowo hormon relaksyna wydzielany w ciąży zmniejsza stabilność stawów i więzadeł. Aby poprawić funkcjonowanie układu ruchu w tym czasie, warto zastosować kinesiotaping.
Przykład z praktyki gabinetowej: kobieta w ciąży, z bólem odcinka piersiowego, lędźwiowo-krzyżowego, pachwin i bioder. Rozejście spojenia łonowego.
Zastosowana terapia: procedury manualne, masaż. Wprowadzono także plastrowanie dynamiczne aktywujące mięśnie posturalne oraz wspomagające mięsień prosty brzucha w okolicy kresy białej. Wykonano również aplikację taśmy na stawy krzyżowo-biodrowe.
Uzyskane korzyści: poprawił się nawyk postawy i ustawienie miednicy, zmniejszyły się bóle kręgosłupa oraz pachwin, co znacznie poprawiło samopoczucie kobiety ciężarnej.
Efekty te, jak również wiele innych zalet sprawiają, że kinesiotaping w ciąży i okresie okołoporodowym jest cennym narzędziem w terapii.