Kilka słów o rozluźnianiu powięziowym w ciąży i połogu ‒ dlaczego warto znać i stosować te techniki?

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe jest z powodzeniem wykorzystywane w wielu dolegliwościach. Bardzo przydatne może okazać się także w ciąży i po porodzie! Przybliżamy temat rozluźniania powięziowego w okresie okołoporodowym ‒ sprawdź, w jakich sytuacjach przynosi korzyści.

Dlaczego warto stosować rozluźnianie powięziowe w ciąży?

Ciąża, jak i cały okres okołoporodowy to czas wielu zmian dotyczących każdego układu, w tym także narządu ruchu. Każdy tydzień ciąży przynosi kolejne nowości, do których organizm musi się sprawnie dostosować. Działanie hormonów, zmiana sylwetki, przeciążenie kręgosłupa i stawów obwodowych to czynniki, które rzutują na stan napięcia mięśni i powięzi. Wszystko to ma także wpływ na ogólne samopoczucie, mogąc zmniejszyć mobilność kobiety w ciąży. To z kolei wiąże się z pojawieniem wtórnych nieprawidłowości (problemy z krążeniem żylnym i limfatycznym, żylaki, słabsza wydolność fizyczna).

Aby przejść czas ciąży i połogu zdrowo, warto zadbać o każdy układ, nie zapominając o mięśniach i powięzi. To właśnie powięź łączy nawet odległe okolice, pozornie niemające ze sobą nic wspólnego. Pracując z kobietami ciężarnymi w gabinecie lub w szkole rodzenia warto korzystać z technik rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Fizjoterapia tą metodą to nie tylko ulga w ciążowych dolegliwościach, ale też jedna ze składowych przygotowania do porodu. Natomiast doskonałym uzupełnieniem technik powięziowych będzie kinesiotaping w ciąży, który pomoże utrwalić efekt naszej pracy z powięzią. Zauważa się prawidłowość, że im lepsza kondycja wszystkich układów w ciąży ‒ tym łatwiej o sprawny powrót do formy po porodzie. Dlatego dbając o układ ruchu w okresie okołoporodowym, warto korzystać z pomocy fizjoterapeuty, osteopaty lub położnej pracujących technikami powięziowymi i znających aplikacje plastrowania dynamicznego, sprawdzające się w okresie okołoporodowym.

Rozluźnianie powięziowe w ciąży ‒ pomoc w przystosowaniu do zmian

Dzięki rosnącej świadomości własnego ciała i chęci dbania o zdrowie, coraz więcej kobiet w ciąży pojawia się w gabinecie fizjoterapeuty. Jest to bardzo dobry kierunek! O możliwościach metod fizjoterapeutycznych w ciąży pacjentki dowiadują się także podczas rutynowych wizyt ginekologiczno-położniczych. Współpraca całego zespołu medycznego w czasie okołoporodowym (m.in. lekarza, położnej i fizjoterapeuty) to cenne działanie interdyscyplinarne. Włączając do opieki nad kobietą w ciąży fizjoterapeutę, można zapewnić optymalną dbałość o samopoczucie w tym ważnym dla każdej kobiety czasie. W pracy z kobietami w ciąży od strony fizjoterapeutycznej warto zastanowić się, czego organizm podczas zachodzących zmian najbardziej potrzebuje. Biorąc pod uwagę skuteczność i bezpieczeństwo, na uwagę zasługuje rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Techniki te sprawdzają się w wielu powszechnie występujących dolegliwościach związanych z czasem ciąży. Warto wypróbować je w przypadku:

 • bólów przeciążeniowych kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych
 • rozejścia spojenia łonowego i mięśnia prostego brzucha
 • obrzęków limfatycznych
 • bólu kończyn dolnych
 • zmiany postawy ciała i stereotypu chodu na nieergonomiczne wzorce
 • dolegliwości imitujących zespół cieśni nadgarstka i rwę kulszową.

Przeprowadzając wywiad i poszukując restrykcji mięśniowo-powięziowych może się okazać, że rozluźnienie napiętych struktur pomoże zmniejszyć także inne dolegliwości (również te jeszcze sprzed ciąży).

Rozluźnianie powięziowe w połogu

W opiece nad kobietą w połogu techniki rozluźniania powięziowego także okazują się bardzo przydatne. Warto je stosować, gdy pacjentka zgłasza:

 • problemy z mięśniami dna miednicy
 • ból spojenia łonowego, kości ogonowej, stawów krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa
 • dolegliwości w okolicy blizny po cesarskim cięciu
 • obrzeki piersi
 • bóle kręgosłupa.

Czas powrotu do formy po porodzie, wsparty rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym może przebiegać sprawniej, co zwiększy komfort w opiece nad noworodkiem.

Rozluźnianie powięziowe ‒ spojrzenie całościowe na organizm kobiety w ciąży i po porodzie

Rozluźnianie powięziowe to metoda, której idea jest szczególnie przydatna w okresie okołoporodowym. To właśnie wtedy organizm kobiety przechodzi szereg zmian, które mają wpływ na ogólne funkcjonowanie. Dlatego warto w rehabilitacji kobiet w ciąży i po porodzie przyjrzeć się taśmom mięśniowo-powięziowym. Uwolnienie restrykcji w ich przebiegu może zmniejszyć dolegliwości bólowe i poprawić codzienne funkcjonowanie. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe to także metoda, której efekty widać w poprawie postawy ciała i stereotypu chodu u kobiet w ciąży. Warto więc poznać techniki pracy z powięzią, gdyż wniesie to wiele świeżego spojrzenia na układ ruchu jako na spójną całość.