Konchowanie uszu: magiczna terapia, czy naturalna pomoc?

Czym jest konchowanie i koncha? Na czym polega proces terapii naturalnej świecowania uszu?

Koncha to rurka – lejek, która została wykonana z lnu nasączonego pszczelim woskiem. Lejek dociera na tyle głęboko, że ciepło dociera do wnętrza ucha, przez co zabieg przynosi ulgę i widoczne rezultaty. Konchowanie oczyszcza i leczy uszy, zatoki oraz górne drogi oddechowe. Działanie konchy jest dualne:

 • Oczyszczenie ucha przez usunięcie nadmiaru woskowiny, dzięki ciepłu zapewnionemu przez powolnie spalaną konchę.
 • Odessanie woskowiny spowodowane różnicą temperatur występującą w konsze.

Medycyna naturalna i alternatywna z zamiłowaniem korzysta z dobrodziejstw, jakie ofiaruje nam natura, w tym praca pszczół. Wosk posiada działanie przeciwzapalne, dodatkowo wpływa na odnawianie się tkanek dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i karotenoidów.[1]

Konchowanie uszu jest popularnym zabiegiem wykorzystującym niezwykłe właściwości wosku pszczelego. Woskowy lejek działa na zasadzie komina powietrznego, w którym wytwarzane jest podciśnienie oczyszczające przewód słuchowy. Ciepło konchy oddziałuje również na punkty akupunkturowe znajdujące się wewnątrz ucha, dzięki zabiegowi jesteśmy w stanie stymulować przepływ Qi w organizmie w miejscach do których nie dotrzemy ani igłą, ani moksą. Ciepło konchy wysysa zanieczyszczenia na zasadzie działania kominka powietrznego, dodatkowo równoważy ciśnienie w trąbce Eustachiusza.

Zabieg terapeutyczny z wykorzystaniem konchy jest działaniem holistycznym, wspierającym organizm i mobilizującym go do regeneracji. Proces oczyszczania umożliwia pozbycie się nadmiarów i ułatwienie procesu zdrowienia, wspiera stan niezachwianej równowagi organizmu.

Korzyści wynikające z zabiegu konchowania:

 • ulga podczas bólów głowy odcinka czołowego, nawracających stanów zapalnych zatok, gardła i uszu
 • usprawnienie cyrkulacji w rejonie głowy
 • oczyszczenie zalegającej woskowiny
 • doskonałe wsparcie podczas rozpierających bólów okolic oczu, policzków i nasady nosa
 • pomoc w szumach i dzwonieniach usznych, oraz po przejściu infekcji wirusowych wpływających na recepcję smaku i węchu
 • regulacja ciśnienia śródczaszkowego
 • aktywizacja limfy i procesów metabolicznych
 • przyspieszenie procesu odpowiedzi immunologicznej – sprawne wychodzenie z sezonowych przeziębień
 • relaksacja, wyciszenie i poprawa nastroju – wskazane przy stanach depresyjnych

Słówko o wspieraniu zdrowia dzięki produktom pszczelim – ciekawostki:

Choć wosk pszczeli coraz częściej zastępowany jest przez syntetyczne substancje, które starają się mu dorównać, lecz jego wyjątkowość i uniwersalność zastosowań jest nie do podrobienia. Nasi przodkowie od wieków polegali na wyrobach pszczelarskich, dzięki którym czuli się zdrowsi i bardziej witalni na co dzień.

Nie zapominajmy o innych cennych wyrobach pszczelarskich, które są doskonałym wsparciem dla układu immunologicznego, szczególnie w okresach przejściowych. Możemy wspierać się: pyłkiem kwiatowym dodawanym do potraw i napojów, lub spożywanym samodzielnie, niewielkimi porcjami miodu dodawanymi do potraw i napojów w temperaturze pokojowej. Samo-dbanie to też uwaga skierowana na skórę, dzięki stosowaniu balsamów z dodatkiem wosku. Pamiętajmy o jakości produktów, które wybieramy, w końcu co i od kogo kupujemy ma ogromne znaczenie – wybierajmy rozważnie.

Pomysł na wspierający napój zwany złotym mlekiem:

 • 500ml mleka lub napoju roślinnego/ ew. wody
 • 1 łyżka suszonej kurkumy
 • ½ łyżeczki suszonego imbiru
 • ½ łyżeczki cynamonu
 • odrobina czarnego zmielonego pieprzu – piperyna wzmaga wchłanianie kumaryny z kurkumy
 • 1 łyżeczka masła dobrej jakości
 • 2 łyżeczki miodu

Wszystkie składniki (oprócz miodu) zagotuj i gotuj pod przykryciem przez kilka minut – 7/8. Po przestudzeniu dodaj miód i spokojnie popijaj złote mleczko, ciesząc się błogą chwilą.

Krótki rys historyczny – mistyka pszczoły i bartnika

W dawnej Polsce, zawód bartnika cieszył się wielką popularnością. Nasz kraj był potentatem eksportu wosku do odległych krain. Szlak bursztynowy był jedną z dróg wywozu miodu i wosku do krajów europejskich i azjatyckich. Wosk pszczeli posiadał wszechstronne wykorzystanie, poczynając od odcisków pieczęci czy wyrobu tablic, aż po świece liturgiczne. W miastach otwierały się zakłady zajmujące się formowaniem woskowych kręgów, będących cenną walutą. Intensywnemu rozwojowi bartnictwa stanęła na drodze dopiero technika – dokładniej moment pojawienia się lamp naftowych.

Czas rozkwitu produkcji miodu i wosku zaowocował tradycjami, zwyczajami i obrzędami związanymi zarówno z samymi pszczołami, jak i ich hodowcami. Pszczoła stała się cudownym i wyjątkowym owadem, a bartnik jednostką prawdomówną i sprawiedliwą, stąpającą na granicy ezoteryki. Sytuacja miała związek z wyrobem świec liturgicznych, które zajmowały wyjątkowe miejsca w świątyniach. Wosk pszczeli według ludowych przekazów posiadał cudowne właściwości, jego symbolika zakorzeniona była w licznych religijnych rytuałach. Do przedmiotów sfery sacrum należały: świeca gromnicza, woskowa świeca chrzcielna, świeca paschalna, pisanki woskowe zdobione techniką batiku.[1]

Nawet w obecnych czasach możemy cieszyć się towarzystwem świec wykonanych z wosku pszczelego, które doskonale oczyszczają powietrze z kurzu, pleśni, wirusów i bakterii. Pomagają osobom borykającym się z chorobami układu oddechowego, oraz wrażliwym na substancje chemiczne. Świece nie dymią się, tworzą wyjątkową, ciepłą aurę w pomieszczeniu, działają wspomagająco na układ krążenia, stabilizują ciśnienie krwi i ułatwiają koncentrację.

Bibliografia:
Chęcińska-Majewska Z., Dymarska E., Grochowalska A., Krauss H., Naturalne modyfikatory odpowiedzi immunologicznej, Probl Hig Epidemiol, 2016, 97(4), s. 297-307, http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-4-297.pdf
Rykowski, D., Wilde, J., Siuda, M., Obrzędy, zwyczaje i leczenie niekonwencjonalne związane z woskiem pszczelim. Humanistyka i Przyrodoznawstwo, 2003, nr. 9, s. 187-198.
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2003-t9/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2003-t9-s187-198/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2003-t9-s187-198.pdf
Dyduch J., Stawiarz E., (2014), Zastosowanie produktów pszczelich pochodzenia roślinnego w apiterapii, Episteme Czasopismo Naukowo-Kulturalne, nr. 25, Kraków 2014, s. 111- 128.
https://www.researchgate.net/profile/Agnieszka-Najda/publication/277197479_Polyphenols_content_and_antioxidant_activity_of_extracts_from_the_roots_of_some_cultyvars_of_sugar_beet_Beta_vulgaris_L_subsp_vulgaris/links/55fb396508ae07629e07bb50/Polyphenols-content-and-antioxidant-activity-of-extracts-from-the-roots-of-some-cultyvars-of-sugar-beet-Beta-vulgaris-L-subsp-vulgaris.pdf#page=111
[1] D. Rykowski, J. Wilde, M. Siuda, Obrzędy, zwyczaje i leczenie niekonwencjonalne związane z woskiem pszczelim, ,,Humanistyka i przyrodoznawstwo” 2003, 9, s. 194. https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2003-t9/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2003-t9-s187-198/Humanistyka_i_Przyrodoznawstwo-r2003-t9-s187-198.pdf  (dostęp: 26.02.2023)