Studium przypadków: popularne dysfunkcje, którym towarzyszą MPPS

Mięśniowo-Powięziowe Punkty Spustowe (MPPS, inaczej zwane także punkty spustowe, PS lub z angielskiego trigger points, TP) mogą mieć różne przyczyny, a ich objawy dają o sobie znać nawet w odległych okolicach ciała. Z występowaniem Trigger Points wiąże się wiele powszechnie występujących dysfunkcji. Przybliżamy tą tematykę na przykładach z praktyki gabinetowej.

MPPS w bólach głowy

Terapia oparta na opracowaniu TP jest bardzo przydatna w bólach głowy. Jest to wyraźne, gdy do gabinetu trafia pacjent po konsultacji neurologicznej, u którego trudno jest jednoznacznie zakwalifikować dolegliwości jako migrenę lub ból napięciowy. Towarzyszą temu czasem także zawroty głowy oraz objawy imitujące ból zęba. Przyczyną tych wszystkich symptomów mogą być miejsca wzmożonego napięcia w okolicy szyjnej, ale też zlokalizowane w obrębie twarzy. Po wykluczeniu poważnych zaburzeń neurologicznych dobrym kierunkiem okazuje się terapia punktów spustowych. Opracowanie wzmożonego napięcia TP przynosi efekty lepsze niż wcześniejsze zażywanie tabletek przeciwbólowych. Jest to ważne, gdyż takie postępowanie działa na przyczynę, a nie tylko na objaw.

Trigger Points w obrębie klatki piersiowej

Punkty wzmożonego napięcia zlokalizowane w pasmach mięśnia piersiowego większego są jednym z ciekawszych przykładów w praktyce fizjoterapeuty. Jest to widoczne u pacjenta mającego bóle przedniej ściany klatki piersiowej oraz arytmię. W pierwszej kolejności prowadzona jest szczegółowa diagnostyka kardiologiczna. Jest to prawidłowe postępowanie, które pozwala wykluczyć sercowo-naczyniowe przyczyny dolegliwości. Następnie pacjent trafia do gabinetu fizjoterapeuty. Dzięki pracy na MPPS mięśnia piersiowego większego można osiągnąć zmniejszenie bólów okolicy mostka i żeber, a nawet złagodzenie objawów arytmii. To pokazuje, jak ważna jest terapia punktów spustowych i dbałość o prawidłowe napięcie wszystkich struktur układu mięśniowo-powięziowego.

Punkty spustowe w objawach rwy kulszowej

MPPS w mięśniu gruszkowatym generują często symptomy promieniowania bólu do kończyny dolnej, a także drętwienia miejsc wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego. Rozluźnienie TP w mięśniu gruszkowatym może przynieść dużą ulgę zwłaszcza w sytuacjach, gdy działania na segmentach kręgosłupa lędźwiowego nie dają efektu. Dzieje się tak wtedy, gdy przyczyna problemu znajduje się niżej i ma pochodzenie mięśniowo-powięziowe, dlatego tak ważne jest wcześniejsze badanie właśnie w tym kierunku. Terapeuci w takich sytuacjach stosują różne techniki. Oprócz manualnej pracy na TP, bardzo skutecznej terapii bańkamiterapii narzędziowej i igłoterapii w gabinecie, zaleca się pacjentom kontynuację rozluźniania MPPS za pomocą PIR oraz specjalnej piłeczki.

Te wszystkie przykłady pokazują, że warto prowadzić terapię punktów spustowych. Wykazuje ona skuteczność w powszechnie występujących problemach i przyda się w codziennej praktyce każdego fizjoterapeuty.