Od ortopedy do fizjoterapeuty – tę droga zna wiele osób. Jednak trafić można także do fizjoterapeutów, którzy szkolili się także z innych niż tylko ortopedyczne technik terapii i mają umiejętności, które są przydatne nie tylko w leczeniu schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Problemy ginekologiczne, obrzęki, terapia blizn, bóle niewiadomego pochodzenia, wspomaganie w leczeniu objawów psychosomatycznych lub stomatologicznych – sprawdź, w czym może pomóc fizjoterapeuta!
Obecność fizjoterapeuty jest już standardem niemal na każdym oddziale szpitalnym w placówkach o różnym profilu. Podkreśla to ważną rolę fizjoterapii we wspomaganiu leczenia większości schorzeń i w zapobieganiu niektórym ich powikłaniom. Poza szpitalami i sanatoriami, w gabinetach fizjoterapeuci również mają bardzo szerokie pole działania.
Aktualnie fizjoterapeuta ma dostęp do specjalistycznych kursów dla fizjoterapeutów, dzięki którym może uzyskać kwalifikacje do pomocy w wielu dolegliwościach. Fizjoterapeuci o „otwartych umysłach” często kształcą się w metodach terapii wykraczających poza ramy klasycznej fizjoterapii, aby jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom. Mają oni świadomość, że im większy wachlarz technik mają, tym szerzej potrafią spojrzeć na problem pacjenta i trafniej dobrać terapię.
Częstymi przyczynami zgłaszania się pacjentów do fizjoterapeutów są przeciążeniowe bóle kręgosłupa i inne rozpoznania i objawy, takie jak:
Osobną domeną fizjoterapeutów jest neurologia. Mając problem neurologiczny, warto jednak dowiedzieć się, czy wybrany fizjoterapeuta pracuje z pacjentami mającymi choroby neurologiczne, gdyż jest to nieco rzadsza specjalizacja od ortopedycznej. Bardzo często fizjoterapeuci neurologiczni pracują w ramach wizyt domowych.
Aktualnie zwiększyła się także dostępność fizjoterapeutów uroginekologicznych. Dzięki tej specjalizacji można korzystać z terapii w nietrzymaniu moczu, z leczenia bolesnych miesiączek, a także ze wspomagania leczenia endometriozy.
Bardzo przydatną ścieżką, którą idzie wielu fizjoterapeutów, jest terapia mięśniowo-powięziowa. Niektórzy specjaliści właśnie na tej metodzie w pełni oparli swoją pracę i to w niej się doskonalą. Terapia ta jest stosowana w wielu różnorodnych dolegliwościach: od bólów kręgosłupa i mięśni, przez bóle brzucha i bóle głowy, po problemy ginekologiczne, a nawet… stomatologiczne.
Konsultacja u fizjoterapeuty jest wskazana zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu dolegliwości. Profilaktyką może być zgłoszenie się do gabinetu fizjoterapeuty z blizną, zaraz kiedy tylko rana się wygoi. Ma to na celu zapobieganie powstaniu bliznowca i pojawieniu się objawów, jakie może generować nieleczona blizna.
Bezwzględnym wskazaniem do pojawienia się w gabinecie fizjoterapeuty jest otrzymanie takiego zalecenia od lekarza. Może mieć to miejsce po operacji, po urazie lub mając przewlekłe dolegliwości, takie jak na przykład bóle pleców.
Najlepszym momentem na rozpoczęcie terapii jest początek występowania dolegliwości, lecz można zgłosić się także z objawami, które trwają już od lat. Fizjoterapeuci w swojej praktyce spotykają się z bardzo różnymi problemami u pacjentów – dlatego nie trzeba obawiać się takiej wizyty, za to warto otworzyć się na rozmowę ze specjalistą.
W wielu przypadkach przygotowanie do wizyty u fizjoterapeuty jest podobne. Zabranie wyników badań (jeśli były wykonywane), wygodny ubiór, otwarte nastawienie – dobre przygotowanie usprawnia wizytę!
Podstawową kwestią jest określenie, czy szuka się fizjoterapeuty pediatrycznego, czy fizjoterapeuty pracującego z dorosłymi pacjentami.
Następnie warto określić, w jakim mieście lub w jakim promieniu będzie się w stanie dotrzeć do specjalisty. Jednak czy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na przykład „fizjoterapeuta Wrocław” lub „dobry fizjoterapeuta Wrocław”? Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z zakresem pracy wybieranego fizjoterapeuty.
Czy na liście dolegliwości, z jakimi można zgłosić się do danego specjalisty, widzisz swój problem? Jeżeli go nie ma, lecz profil działania wydaje się podobny – zawsze warto poszukać zakładki „Kontakt”. To pozwoli napisać wiadomość lub znaleźć numer telefonu do gabinetu fizjoterapii i upewnić się, czy dany fizjoterapeuta pracuje z dolegliwościami, które u Ciebie występują.
Jeżeli Twój problem jest skomplikowany lub czujesz się bezpieczniej, zgłaszając się fizjoterapeuty z doświadczeniem – rozejrzyj się na stronie gabinetu, od ilu lat specjalista ten pracuje z pacjentami. Staż pracy fizjoterapeuty, a także przebyte kursy specjalistyczne to jedna z częściej zamieszczanych informacji na stronach internetowych, która w wielu przypadkach może pomóc w wyborze specjalisty.
Warto też spojrzeć na opinie osób, które już korzystały z usług wybranego gabinetu fizjoterapii. Z kolei zapoznanie się z całą stroną gabinetu pozwoli choć trochę poczuć klimat, jaki panuje w wybranym miejscu. W taki sposób można znaleźć też informacje o podejściu do pacjenta i do pracy fizjoterapeutycznej, a także o tym, czym kieruje się specjalista i jakimi metodami pracuje.
Wybierając świadomie, czytając wcześniej wszystkie informacje dostępne w sieci, można trafić na prawdziwych pasjonatów, stale rozwijających swoje umiejętności oraz poszerzający horyzonty i zaangażowanych w swoją pracę. I tego życzymy każdemu poszukującemu pomocy fizjoterapeutycznej!
W dzisiejszym odcinku blogowym postaramy się odpowiedzieć na niektóre pytania zadawane przez Was na naszych kursach albo gdy do nas dzwonicie czy piszecie. Jak zostać fizjoterapeutą? Czy warto zostać fizjoterapeutą? Gdzie studiować fizjoterapię? To pytania, które często zadają sobie młodzi ludzie, którzy poszukują właściwej dla siebie drogi zawodowej.
Nerw błędny i autonomiczny układ nerwowy to obszary, które mocno weszły do gabinetów fizjoterapeutycznych. Techniki pracy z nerwem błędnym pozwalają dotrzeć tam, gdzie objawy zgłaszane przez pacjenta wymykają się standardowej terapii manualnej i technikom pracy na tkankach miękkich
Fizjoterapia sportowa to dziedzina ciesząca się dużym zainteresowaniem. Usprawnienie regeneracji po wysiłku, wspomaganie powrotu do sportu po kontuzji i wiele innych aspektów przyciąga osoby, chcące wspierać sportowców. Jak zostać fizjoterapeutą sportowym? Jakie metody sprawdzają się w pracy z osobami trenującymi? O tym i o sposobach na zdobycie praktyki w tym temacie poczytasz w naszym artykule.
Ludzki organizm, jak wszystkie organizmy żywe, stworzony został do ruchu. Siedzący tryb życia, który jest współcześnie powszechny, negatywnie wpływa na nasz kręgosłup, układ krążenia i ogólną kondycję fizyczną. O problemach zdrowotnych, którymi zagrożone są osoby wykonujące prace biurową, oraz sposobach im zapobiegania rozmawialiśmy z Dawidem Marciniakiem, fizjoterapeutą oraz Instruktorem w Centrum Szkoleniowym SPASJA we Wrocławiu.
Terapia powięziowa to technika, jaką stosuje się w pracy z pacjentami mającymi dysfunkcje układu ruchu i problemy trzewne. Wielu fizjoterapeutów fascynują techniki powięziowe ze względu na to, że pozwalają odkrywać ciekawe powiązania i całościowo podejść do organizmu pacjenta.
Nawiązując do jej nazwy, mówi się, że powięź to sieć, za pomocą której powiązane są wszystkie struktury w organizmie człowieka. Powięź określana jest także jako największy układ naszego organizmu.
Ukończone studia z fizjoterapii, składanie CV do ośrodków rehabilitacyjnych – corocznie wielu absolwentów fizjoterapii mierzy się z poszukiwaniem pierwszej pracy. A co za tym idzie – z pierwszymi wyzwaniami zawodowymi. Jakie kursy dla fizjoterapeutów na początek będą najlepszym wyborem? Od czego zacząć, co przyda się niezależnie od docelowego miejsca wymarzonej pracy i które szkolenia dla fizjoterapeutów można zrobić już podczas studiów?