Czym jest masaż Lomi Lomi i dlaczego warto go stosować?

Masaż Lomi Lomi, który wziął początek od hawajskiego rytuału, obecnie jest cenioną formą odprężenia. Może być stosowany łącznie z innymi elementami filozofii, z której się wywodzi, jak i służyć jako masaż relaksacyjny. O tym, jak wygląda masaż Lomi Lomi, kiedy warto go stosować i jakie przynosi korzyści, opowiadamy w dalszej części artykułu – zachęcamy do lektury.

Jak wygląda masaż Lomi Lomi?

Powiązany z tradycyjną hawajską filozofią masaż Lomi Lomi to szczególne oddziaływanie dotykiem, wyjątkowy sposób oddychania, muzyka, taniec i wiele innych czynników oddziałujących na stan fizyczny i duchowy. Jest to pewnego rodzaju przekazanie dobrej energii wpływającej na ogólny dobrostan, dającej uczucie głębokiego relaksu i pełnej harmonii.

W masażu Lomi Lomi, po przyjęciu pozycji leżenia na brzuchu rozluźniane są okolice ramion, pleców i nóg. Masażysta w tym czasie rozprowadza po ciele podgrzany olej, stosując różnorodne techniki, do których używa także przedramion. Po wymasowaniu całej tylnej strony ciała, przechodzi się do leżenia na plecach. W takim ułożeniu masowana jest przednia strona ramion, klatka piersiowa, brzuch i nogi, a także twarz.

W techniki manualne wkomponowane są także inne elementy, mające duże znaczenie dla osiągnięcia stanu odprężenia. Są to m.in. oddech Piko Piko, taniec i kierowanie się podczas całej sesji regułami hawajskiej filozofii huny.

Oddech Piko Piko w masażu Lomi Lomi

Oddech Piko Piko pomaga zrównoważyć życiową energię jako jej naturalne źródło. „Piko Piko” tłumaczy się jako „centrum-centrum”. Oddaje to wyraźnie jedna z technik oddechu Piko Piko, jaką jest „cykl”. Jest to połączenie oddychania z uwagą kierowaną przy wdechu na głowę, przy wydechu na pępek, przy kolejnym wdechu na kość krzyżową lub stopy, a przy wydechu znów na pępek. „Piko” można tłumaczyć również właśnie jako pępek, który według Polinezyjczyków uważany jest za centrum siły, swoiste miejsce mocy.

Inną techniką z oddechu Piko Piko, którą można wzmocnić swoją energię, jest „oddychanie światłem”. W czasie wdechu należy przenieść uwagę na światło, w czasie wydechu – na pępek. Z kolei w innych wersjach oddechu Piko Piko próbuje się łączyć własną energię z energią świata.

W rozszerzonej wersji oddech Piko Piko można łączyć także ze śpiewem, który wyraża zasady huny. Mówią one o świadomości, wolności, skupieniu, obecności, szczęściu, sile, o dobru i harmonii.

Huna, Aloha i inne elementy hawajskiej filozofii, z której czerpie Lomi Lomi

Huna to system, który pomaga zmienić nawyki na korzystniejsze dla harmonii ciała i ducha. Według filozofii huny wszystko jej energią. Huna łączy w sobie podświadomość, świadomość i nadświadomość, składające się na całą duchową toższamość. Najbardziej znaną z 7 zasad huny jest Aloha. Mówi ona o potędze miłości, która niesie szczęście. Aloha to w filozofii hawajskiej dzielenie się energią życiową, dobrem, szczęściem.

Masaż Lomi Lomi ma za zadanie opierać się na wszystkich siedmiu założeniach huny. Są wśród nich także m.in. skupienie na chwili obecnej i powiązania między energią a uwagą. Czyni to sesję Lomi Lomi wyjątkowym podejściem do masowanej osoby.

Masaż Lomi Lomi – techniki wspierające relaksację

Aby osiągnąć spokój i zmniejszyć napięcie nerwowe, w masażu Lomi Lomi, oprócz technik manualnych stosuje się także:

 • wyjątkową moc dotyku, uwalniającą nie tylko od napięć mięśniowych, ale też kojącą psychikę
 • muzykoterapię
 • aromaterapię
 • taniec (kroki Fregaty)
 • specjalnie dobrane światło
 • zadbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczenia do masażu
 • ciepło podgrzanego olejku rozprowadzanego na skórze
 • uważność, skupienie na chwili obecnej
 • wprowadzenie wyjątkowej atmosfery, zgodnej z hawajską filozofią huny.

Wszystko to może uczynić z masażu Lomi Lomi sesję relaksacyjną, działającą na wiele zmysłów równocześnie. Dotyk, wzrok, słuch i węch w tym czasie poddane są bodźcom działającym łagodząco i wyciszająco, co pozwoli na pełną relaksację całego ciała i umysłu.

Techniki Lomi Lomi jako część masażu relaksacyjnego

Techniki Lomi Lomi można z powodzeniem wpleść w masaż relaksacyjny. Jest to sposób, aby zaproponować pacjentom jeszcze więcej możliwości, a także urozmaicić sesję masażu. Dokładne opracowanie całego ciała pozwoli zadbać o układ mięśniowy, jednocześnie zmniejszając napięcie związane ze stresem.

Oprócz metod manualnych, do masażu relaksacyjnego warto włączyć także pochodzące z Lomi Lomi techniki rotacyjne oraz rozciągania w ruchu. W gabinecie masażysty i w salonie SPA można wykorzystać także relaksującą muzykę lub specjalny olejek i inne wybrane elementy, tworząc dobre warunki do rozluźnienia i odprężenia.

Masaż Lomi Lomi – wskazania

Masaż Lomi Lomi zalecany jest m.in. u osób:

 • przewlekle zestresowanych
 • zabieganych
 • przepracowanych
 • nadmiernie przeciążonych obowiązkami
 • z depresją i zaburzeniami lękowymi (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem)
 • z bólem pleców
 • w trakcie odchudzania.

Oprócz powyższych wskazań masaż Lomi Lomi sprawdzi się także u osób chcących zadbać o swoje samopoczucie, zrelaksować się, spróbować czegoś nowego i otworzyć się na wyjątkowe formy relaksacji. Lomi Lomi łączy w sobie różne elementy mające za zadanie osiągnięcie stanu relaksu, spokoju i dobrego samopoczucia, a założenia tej filozofii zgodne są z nurtem mindfullness. Dlatego osoby zainteresowane pojęciem uważności i innymi formami medytacji również mogą odkryć w masażu Lomi Lomi ciekawy sposób na odprężenie.

Działanie masażu Lomi Lomi i jego wpływ na zdrowie

Masaż Lomi Lomi przynosi wiele korzyści dla zdrowia, w tym m.in.:

 • zmniejsza napięcie mięśniowe wywołane stresem
 • korzystnie oddziałuje na umysł, poprawiając nastrój i samopoczucie psychiczne
 • poprawia elastyczność tkanek miękkich
 • wspomaga pracę układu limfatycznego
 • usprawnia przemianę materii
 • wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn
 • przyspiesza metabolizm tkanki tłuszczowej.

Wskazania do masażu Lomi Lomi pokazują, że techniki te mogą okazać się przydatne wielu osobom, gdyż przy aktualnym życiu w biegu uznanie zyskują naturalne metody relaksacji. Wyjątkowa forma masażu Lomi Lomi jest doceniana dzięki wyjątkowemu działaniu przez dotyk, ruchy poszczególnych części ciała, taniec i specjalnie kierowany oddech. Dlatego, oprócz masażu relaksacyjnego warto zaproponować zestresowanym i przemęczonym coś nowego, co odpręży organizm całościowo, a przez to doda siły do działania.