Napięciowe bóle głowy to obszar, w którym wiele może zdziałać właśnie fizjoterapia! Powszechność napięciowych bólów głowy, a przede wszystkim przyczyn, które mogą je spowodować, sprawia, że warto znać techniki radzenia sobie z tym problemem.
W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące napięciowego bólu głowy – czym jest, jak się objawia i jaką rolę w jego leczeniu odgrywa fizjoterapia.
Napięciowy ból głowy to tępy ból głowy o charakterze uciskającej obręczy, czasem promieniujący także do czoła, potylicy i tylnej strony szyi. Statystyki wskazują, że napięciowe bóle głowy w Europie oraz USA dotyczą aż 30 – 80% społeczeństwa!1
Napięciowe bóle głowy najczęściej zaczynają dawać o sobie znać w wieku 25 – 30 lat, a najbardziej są rozpowszechnione wśród 40-latków (szczyt zachorowań). Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn (5:4). Napięciowe bóle głowy pojawiają się także u 5 – 7% dzieci w wieku 5 – 15 lat.1
Dane te pokazuje, z jaką skalą problemu mamy do czynienia. Dlatego tak ważne jest działanie na przyczynę napięciowych bólów głowy. Tym samym warto edukować pacjentów, co może wywołać napięciowy ból głowy i wspólnie wypracować schemat działania w przypadku jego wystąpienia.
Napięciowe bóle głowy i karku charakteryzuje przede wszystkim ból o charakterze uciskowej obręczy. Zazwyczaj, w przeciwieństwie do migreny, objawy napięciowych bólów głowy nie obejmują aury, nudności ani wymiotów.
Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy wyszczególnia:
W leczeniu napięciowych bólów głowy stosuje się:
Dobrze jest też spojrzeć szerzej na objawy napięciowego bólu głowy i mieć świadomość powiązań jego przyczyn także z innymi obszarami. Jest to podejście cechujące zwłaszcza pracę osteopatów i fizjoterapeutów pracujących w modelu holistycznym.
Fizjoterapia w leczeniu bólów głowy jest jedną z alternatyw farmakologicznego radzenia sobie z napięciowym bólem głowy.
W diagnostyce fizjoterapeutycznej wykonuje się badanie w kierunku występowania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, zwłaszcza w:
W fizjoterapii w napięciowych bólach głowy stosuje się:
Znajomość diagnostyki i technik fizjoterapii w leczeniu napięciowego bólu głowy znacznie rozszerza możliwości terapeutyczne. Wiele praktycznych umiejętności do pracy z takimi pacjentami można zdobyć, kończąc kurs Napięciowe bóle głowy – diagnostyka i terapia – zapraszamy do wspólnej nauki!
Bibliografia:
Siemiński, M. (2017). Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 11, No. 6, pp. 255-262).
Chochowska, M., Klonowska, J., Ogrodowczyk, R., & Marcinkowski, J. T. (2015). Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowo-powięziowego. Część I. Klasyfikacja, etiopatogeneza, kryteria diagnostyczne. Hygeia, 50(2), 283-287.
Chochowska, M., Ogrodowczyk, R., Klonowska, J., & Marcinkowski, J. T. (2015). Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowo-powięziowego. Część II. Leczenie niefarmakologiczne–uwalnianie punktów spustowych (terapia manualna). Hygeia, 50(2), 288-293.
Adamczyk, S. (2021). Osteopathic capabilities for headache therapy–a short overview. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Naturae, 185-202.
Ukończone studia z fizjoterapii, składanie CV do ośrodków rehabilitacyjnych – corocznie wielu absolwentów fizjoterapii mierzy się z poszukiwaniem pierwszej pracy. A co za tym idzie – z pierwszymi wyzwaniami zawodowymi. Jakie kursy dla fizjoterapeutów na początek będą najlepszym wyborem? Od czego zacząć, co przyda się niezależnie od docelowego miejsca wymarzonej pracy i które szkolenia dla fizjoterapeutów można zrobić już podczas studiów?
Terapia powięziowa to technika, jaką stosuje się w pracy z pacjentami mającymi dysfunkcje układu ruchu i problemy trzewne. Wielu fizjoterapeutów fascynują techniki powięziowe ze względu na to, że pozwalają odkrywać ciekawe powiązania i całościowo podejść do organizmu pacjenta.
Nawiązując do jej nazwy, mówi się, że powięź to sieć, za pomocą której powiązane są wszystkie struktury w organizmie człowieka. Powięź określana jest także jako największy układ naszego organizmu.
Terapia psychosomatyczna to wyjątkowa metoda pracy, wg której ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Dolegliwości fizyczne mogą wpływać na stan psychiczny i odwrotnie. Dlatego aby osiągnąć pełną i trwałą poprawę samopoczucia pacjenta, w gabinecie musimy uwzględniać zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne.
Nerw błędny i autonomiczny układ nerwowy to obszary, które mocno weszły do gabinetów fizjoterapeutycznych. Techniki pracy z nerwem błędnym pozwalają dotrzeć tam, gdzie objawy zgłaszane przez pacjenta wymykają się standardowej terapii manualnej i technikom pracy na tkankach miękkich
Od ortopedy do fizjoterapeuty – tę droga zna wiele osób. Jednak trafić można także do fizjoterapeutów, którzy znają także inne niż tylko klasyczne techniki terapii, które są przydatne nie tylko w leczeniu schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Problemy ginekologiczne, obrzęki, terapia blizn, bóle niewiadomego pochodzenia, wspomaganie w leczeniu objawów psychosomatycznych lub stomatologicznych – sprawdź, w czym może pomóc dobry fizjoterapeuta!
Przychodzi do gabinetu fizjoterapeuty pacjent i wyjmuje płytę z wynikiem badania, nie mając przy sobie opisu lub z opisem nieprawidłowo wykonanym – ta częsta sytuacja pokazuje, jak ważna jest umiejętność interpretacji obrazów medycznych przez fizjoterapeutów.