Blizna aktywna – maskujące objawy i metody leczenia

Blizna aktywna - maskujące objawy i metody leczenia

Blizna, która generuje objawy bólowe i neurologiczne, jest określana jako blizna aktywna. Odczucia przez nią wywoływane pochodzą m.in. z ucisku nocyceptorów i innych zakończeń nerwowych przez tkankę bliznowatą, a także z towarzyszących restrykcji mięśniowo-powięziowych. To sprawia, że pacjent może odczuwać mrowienia, drętwienia oraz ból umiejscowiony nawet w odległych okolicach, co często skłania go do wizyt u lekarzy różnych specjalizacji. Po wykluczeniu innych chorób wielokrotnie okazuje się, że dopiero terapia blizny pozwoliła na wyeliminowanie dolegliwości.

Specyfika blizn aktywnych

Przypadek kliniczny: kobieta, 36 lat, zgłaszająca bóle kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego. Po diagnostyce neurologicznej, kardiologicznej i urologicznej, wykluczono inne choroby. Blizna po usunięciu prawej nerki.

W badaniu manualnym wyczuwalne wyraźne zgrubienie w miejscu blizny i zaburzenia jej przesuwalności. W postawie ciała widoczne pochylenie tułowia w prawo.  Po opracowaniu manualnym blizny i rozluźnieniu restrykcji mięśniowo-powięziowych powiązanego obszaru, przy wspomaganiu kinesiotapingiem szybko udało się wyeliminować dolegliwości i poprawić postawę ciała.

Przykład ten pokazuje, jak maskuje się blizna aktywna, która imituje inne choroby i może być też przyczyną ograniczenia ruchomości stawowej. Dzieje się tak przez działanie układu nerwowego i powięzi. Właśnie z tego powodu prof. Lewit nazywał blizny aktywne kameleonami, które potrafią udawać inne choroby.

Praca z blizną

Chcąc zmniejszyć dolegliwości wywoływane przez bliznę, stosuje się techniki redukujące ucisk na struktury nerwowe. Terapia w gabinecie obejmuje procedury manualne i techniki powięziowe. Całość pracy uzupełnia kinesiotaping, igłoterapia, miodoterapia i wiele innych narzędzi. Bardzo dobre efekty przynosi także działanie baniek chińskich, flossingu oraz akuwałków. Specjalista sprawnie posługujący się technikami pracy z blizną aktywną będzie mógł pomóc szerokiej grupie pacjentów, takich jak kobiety po cesarskim cięciu, a także osoby po operacjach ortopedycznych, onkologicznych i chirurgicznych.

Podobne artykuły

Trening motoryczny kurs

Rehabilitacja sportowa a trening motoryczny

Rehabilitacja sportowa i trening motoryczny to dziedziny ściśle ze sobą połączone. Dlatego tak ważna jest współpraca fizjoterapeuty z trenerem przygotowania motorycznego. A gdyby uzupełnić swoją wiedzę z fizjoterapii o dokładną znajomość prowadzenia treningu motorycznego i jeszcze efektywniej pracować ze sportowcami? W naszym artykule przedstawiamy szerzej ten temat.

Czytaj więcej
Układ Nerwowy

Nerw błędny: Przebieg, funkcje i wpływ na zdrowie pacjenta

Nerw błędny i autonomiczny układ nerwowy to obszary, które mocno weszły do gabinetów fizjoterapeutycznych. Techniki pracy z nerwem błędnym pozwalają dotrzeć tam, gdzie objawy zgłaszane przez pacjenta wymykają się standardowej terapii manualnej i technikom pracy na tkankach miękkich

Czytaj więcej
Szkoła fizjoterapii

Jak zostać fizjoterapeutą?

W dzisiejszym odcinku blogowym postaramy się odpowiedzieć na niektóre pytania zadawane przez Was na naszych kursach albo gdy do nas dzwonicie czy piszecie. Jak zostać fizjoterapeutą? Czy warto zostać fizjoterapeutą? Gdzie studiować fizjoterapię? To pytania, które często zadają sobie młodzi ludzie, którzy poszukują właściwej dla siebie drogi zawodowej. 

Czytaj więcej
Terapia wisceralna

Co to jest terapia wisceralna i kiedy warto ją stosować?

Terapia wisceralna to metoda, która znacznie rozszerzyła możliwości fizjoterapeutów. Dzięki technikom trzewnym można pracować z dysfunkcjami narządów wewnętrznych i w ten naturalny sposób wspomagać ich leczenie podstawowe.
Na terapię wisceralną coraz częściej kierują swoich pacjentów lekarze gastrolodzy i ginekolodzy, a także pediatrzy i inni specjaliści.

Czytaj więcej
Praca z blizną bańkami

Jak pracować z blizną?

Praca z blizną to codzienność wielu fizjoterapeutów, a znajomość róznorodnych technik opracowania blizny konieczna jest w fizjoterapii. A metod pracy z blizną jest wiele!
Kilka ciekawostek o najczęściej stosowanych sposobach na blizny będzie w poniższym artykule – zachęcamy do zapoznania się z tematyką fizjoterapii blizn!

Czytaj więcej
Fizjoterapeuta Wrocław

Co leczy fizjoterapeuta?

Od ortopedy do fizjoterapeuty – tę droga zna wiele osób. Jednak trafić można także do fizjoterapeutów, którzy znają także inne niż tylko klasyczne techniki terapii, które są przydatne nie tylko w leczeniu schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Problemy ginekologiczne, obrzęki, terapia blizn, bóle niewiadomego pochodzenia, wspomaganie w leczeniu objawów psychosomatycznych lub stomatologicznych – sprawdź, w czym może pomóc dobry fizjoterapeuta!

Czytaj więcej