Jakie kursy dla fizjoterapeutów na start?

Kursy dla fizjoterapeuty na start

Ukończone studia z fizjoterapii, składanie CV do ośrodków rehabilitacyjnych – corocznie wielu absolwentów fizjoterapii mierzy się z poszukiwaniem pierwszej pracy. A co za tym idzie – z pierwszymi wyzwaniami zawodowymi. Jeżeli w placówce, w której uda się znaleźć zatrudnienie jest możliwość indywidualnej pracy z pacjentem (w tym pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty) – to świetnie! Jednak wtedy pojawia się kwestia doboru technik fizjoterapeutycznych. Jakie kursy dla fizjoterapeutów na początek będą najlepszym wyborem? Od czego zacząć, co przyda się niezależnie od docelowego miejsca wymarzonej pracy i które szkolenia dla fizjoterapeutów można zrobić już podczas studiów? W naszym artykule odpowiadamy szczegółowo na każde z tych pytań – zachęcamy do przeczytania tekstu nie tylko początkujących fizjoterapeutów, ale wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z aktualnymi trendami szkoleniowymi!

Kursy dla fizjoterapeutów na start – jakie techniki cenią pracodawcy?

Posiadanie certyfikatów świadczących o odbytych szkoleniach z fizjoterapii jest w oczach każdego pracodawcy dużym plusem już na starcie. Ma to szczególne znaczenie w dobrych placówkach rehabilitacyjnych, które umożliwiają fizjoterapeutom pracę manualną (zazwyczaj na początku pod nadzorem), a pacjentom zapewniają indywidualnie prowadzoną terapię.

Jeśli w CV fizjoterapeuty znajdują się kursy, które pomogą w takiej pracy osiągać wyniki terapeutyczne, zawsze jest to w cenie!

To, jakie kursy dla fizjoterapeutów są mile widziane w danym ośrodku, zależy między innymi od jego profilu. Czy jest to centrum fizjoterapii dzieci, gabinet fizjoterapii ortopedycznej, czy ośrodek dla pacjentów neurologicznych? Chociaż część fizjoterapeutów już od czasu studiów, po odbyciu praktyk w różnych placówkach wie, w jakim obszarze marzy im się praca, tak wiemy też, że są osoby, których interesuje wiele dziedzin fizjoterapii i jeszcze nie wybrały jednej z nich. Takie otwarcie się na różnych pacjentów to z kolei dobra postawa przy pracy w sanatoriach lub przychodniach wielospecjalistycznych, gdzie trafiają pacjenci z bólem pleców, ale też bólami głowy, czy problemami neurologicznymi.

Jest jednak we wszystkich tych opcjach dobra wiadomość: dostępne są takie kursy dla fizjoterapeutów (na start i nie tylko), które mogą być przydatne w pracy zarówno z dorosłymi pacjentami, jak i z dziećmi i mają szerokie spektrum zastosowania.

Należą do nich:

  • szkolenia z anatomii palpacyjnej – są konieczną podstawą do późniejszych kursów z terapii manualnej. Bardzo często to właśnie obycie z anatomią palpacyjną decyduje o efektywności kursu
  • kursy terapii manualnej – pozwalają zrozumieć mechanikę ciała i rozwijać umiejętność diagnozowania oraz leczenia schorzeń narządu ruchu, co jest niezwykle przydatne na początku pracy zawodowej. Dzięki niemu można również zdobyć pewność w stosowaniu skutecznych technik terapeutycznych, co buduje zaufanie pacjentów i przyspiesza rozwój kariery.
  • kursy z terapii powięziowej – to jedna z najbardziej poszukiwanych aktualnie metod pracy, dająca wiele możliwości fizjoterapeucie; techniki powięziowe są często nieodzowne w fizjoterapii ortopedycznej, przynoszą ulgę w napięciowych bólach głowy, wspomagają terapię pacjentek z endometriozą – mogą więc być podstawą terapii w wielu dysfunkcjach i dolegliwościach,
  • szkolenia z masażu tkanek głębokich – dobrym pomysłem jest udział w szkoleniu, które łączy MTG z anatomią palpacyjną (masaż tkanek głębokich dobrze się sprawdza zwłaszcza w pracy ze sportowcami i w fizjoterapii ortopedycznej),
  • kursy z radiologii dla fizjoterapeutów – umiejętność czytania obrazów medycznych jest przydatna w każdym aspekcie pracy gabinetowej. Mając umiejętności czytania i interpretowania obrazów medycznych, będziesz w stanie postawić dokładniejszą i trafniejszą diagnozę, zaplanować odpowiednie kierunki i sposoby postępowania terapeutycznego, a także unikniesz błędów terapeutycznych, wykluczając ciężkie stany patologiczne. 
  • kurs pracy z blizną – zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, cesarskie cięcie – praktycznie w każdej dziedzinie fizjoterapii mamy styczność z pacjentami mającymi blizny, które jeżeli nie zostały opracowane, mogą nawet po latach generować objawy.
  • kursy z kinesiotapingu – przydadzą się w fizjoterapii ortopedycznej, pediatrycznej – zwłaszcza pracując z dziećmi z wadami postawy ciała, a także w fizjoterapii uroginekologicznej – np. przy rozejściu mięśnia prostego brzucha i w fizjoterapii sportowej – przy kontuzjach, ale też jako dodatkowe wsparcie przy powrotach do treningów,

Kursy dla początkujących fizjoterapeutów – jakie wybrać?

Poza wymienionymi kursami, które są przydatne niemal w każdej placówce fizjoterapeutycznej, inne szkolenia warto dopasować do swoich szczególnych zainteresowań lub potrzeb związanych z aktualną pracą.

Szkolenia dla fizjoterapeutów na start – ortopedia

Dla osób, które postawiły na fizjoterapię ortopedyczną jako główny profil swojej działalności, przydatne na początku mogą być szkolenia z terapii określonego stawu lub kręgosłupa. Jest to świetna opcja, aby nauczyć się korzystać z kilku sprawdzonych technik pracy w najczęstszych dolegliwościach układu ruchu. Zaletą takich szkoleń, cenioną zwłaszcza wśród fizjoterapeutów dopiero zaczynających pracę jest to, że są one zwykle bardziej atrakcyjne cenowo niż duże kursy terapii manualnej.

Kursy dla początkujących fizjoterapeutów uroginekologicznych

Dla fizjoterapeutek chcących pracować z pacjentkami uroginekologicznymi i wspierać kobiety w okresie okołoporodowym (i nie tylko) przydatne są:

Oprócz powyższych szkoleń przyda się także wspomniany wcześniej kurs fizjoterapii blizny i techniki mięśniowo-powięziowe.

Szkolenia dla fizjoterapeutów sportowych

Łącznie z technikami rozluźniania mięśniowo-powięziowego, masażu tkanek głębokich i kinesiotapingu, na start dla fizjoterapeutów sportowych organizowane są także szkolenia z rehabilitacji w najczęstszych kontuzjach. Przykładami takich kursów są:

Szkolenia dla studentów fizjoterapii – sposób na zwiększenie szans przed startem na rynku pracy

A gdyby odbyć certyfikowane szkolenie dla fizjoterapeutów jeszcze przed zakończeniem studiów? To większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy! Niektóre bowiem kursy są dostępne także dla studentów fizjoterapii (zazwyczaj z zaznaczeniem, od którego roku studiów można wziąć w nich udział, aby kursant miał podstawę teoretyczną z najważniejszych przedmiotów na studiach). Tego, czy dany kurs jest dostępny także dla studentów najlepiej szukać w opisie szkolenia. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z zakładki kontakt i napisać wiadomość lub zadzwonić i dopytać o szczegóły kwalifikacji kursantów.

Dofinansowanie z KFS i BUR do szkoleń dla fizjoterapeutów

Przydatny dla początkujących fizjoterapeutów może być fakt, że mogą otrzymać dofinansowanie do szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego i z Bazy Usług Rozwojowych. Dofinansowanie może mieć różną wysokość. W niektórych przypadkach jest to nawet 100% kosztów szkolenia. Jak zdobyć takie dofinansowanie? Najlepiej sprawdzić, czy spełnia się warunki otrzymania dofinansowania i skontaktować się z ośrodkiem szkoleniowym. Na stronach internetowych ośrodków szkoleniowych dla fizjoterapeutów znaleźć można informację z dokładnym opisem, jak dostać dofinansowanie do wybranego kursu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszej zakładce: Dofinansowania.

Wiedząc już, jakie kursy dla fizjoterapeutów na start warto wybrać, jakie techniki fizjoterapii są szczególnie przydatne w jej wybranych dziedzinach i zgłębiając szczegóły otrzymania dofinansowania do kursów łatwiej będzie zaplanować swoje szkolenia!

Podobne artykuły

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z masażem?

Techniki masażu są przydatne w pracy m.in. z pacjentami bólowymi, przeciążeniowymi i zestresowanymi. Jest to właśnie grupa osób, które najczęściej trafiają do gabinetów specjalistycznych. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się takimi technikami?

Czytaj więcej
Trening motoryczny kurs

Rehabilitacja sportowa a trening motoryczny

Rehabilitacja sportowa i trening motoryczny to dziedziny ściśle ze sobą połączone. Dlatego tak ważna jest współpraca fizjoterapeuty z trenerem przygotowania motorycznego. A gdyby uzupełnić swoją wiedzę z fizjoterapii o dokładną znajomość prowadzenia treningu motorycznego i jeszcze efektywniej pracować ze sportowcami? W naszym artykule przedstawiamy szerzej ten temat.

Czytaj więcej
Układ Nerwowy

Nerw błędny: Przebieg, funkcje i wpływ na zdrowie pacjenta

Nerw błędny i autonomiczny układ nerwowy to obszary, które mocno weszły do gabinetów fizjoterapeutycznych. Techniki pracy z nerwem błędnym pozwalają dotrzeć tam, gdzie objawy zgłaszane przez pacjenta wymykają się standardowej terapii manualnej i technikom pracy na tkankach miękkich

Czytaj więcej
Blizna aktywna - maskujące objawy i metody leczenia

Blizna aktywna – maskujące objawy i metody leczenia

Blizna, która generuje objawy bólowe i neurologiczne jest określana jako blizna aktywna. Odczucia przez nią wywoływane pochodzą m.in. z ucisku nocyceptorów i innych zakończeń nerwowych przez tkankę bliznowatą, a także z towarzyszących restrykcji mięśniwo-powięziowych. To sprawia, że pacjent może odczuwać mrowienia, drętwienia oraz ból umiejscowiony nawet w odległych okolicach…

Czytaj więcej
Terapia wisceralna

Co to jest terapia wisceralna i kiedy warto ją stosować?

Terapia wisceralna to metoda, która znacznie rozszerzyła możliwości fizjoterapeutów. Dzięki technikom trzewnym można pracować z dysfunkcjami narządów wewnętrznych i w ten naturalny sposób wspomagać ich leczenie podstawowe.
Na terapię wisceralną coraz częściej kierują swoich pacjentów lekarze gastrolodzy i ginekolodzy, a także pediatrzy i inni specjaliści.

Czytaj więcej
Fizjoterapia sportowa

Jak zostać fizjoterapeutą sportowym?

Fizjoterapia sportowa to dziedzina ciesząca się dużym zainteresowaniem. Usprawnienie regeneracji po wysiłku, wspomaganie powrotu do sportu po kontuzji i wiele innych aspektów przyciąga osoby, chcące wspierać sportowców. Jak zostać fizjoterapeutą sportowym? Jakie metody sprawdzają się w pracy z osobami trenującymi? O tym i o sposobach na zdobycie praktyki w tym temacie poczytasz w naszym artykule.

Czytaj więcej