Przychodzi do gabinetu fizjoterapeuty pacjent i wyjmuje płytę z wynikiem badania, nie mając przy sobie opisu lub z opisem nieprawidłowo wykonanym – ta częsta sytuacja pokazuje, jak ważna jest umiejętność interpretacji obrazów medycznych przez fizjoterapeutów. Chociaż pierwsza wizyta u fizjoterapeuty w dużej mierze opiera się na badaniu funkcjonalnym, palpacyjnym i testach charakterystycznych dla wybranej metody pracy, badania obrazowe w rehabilitacji świetnie uzupełniają diagnostykę.
W niektórych przypadkach to właśnie one pozwalają dostrzec przeciwwskazanie do pracy określoną techniką i stanowią dużą pomoc przy dalszym planowaniu terapii. Dlatego organizuje się kursy radiologii dla fizjoterapeutów, które pozwalają efektywniej korzystać z diagnostyki obrazowej.
Nie jest tajemnicą, że radiologia i analiza badań obrazowych są integralnym elementem procesu diagnostycznego i powinny być jedną z podstawowych umiejętności każdego fizjoterapeuty. Mając umiejętności czytania i interpretowania obrazów medycznych, będziesz w stanie postawić dokładniejszą i trafniejszą diagnozę, zaplanować odpowiednie kierunki i sposoby postępowania terapeutycznego, a także unikniesz błędów terapeutycznych, wykluczając ciężkie stany patologiczne. Obrazy radiologiczne stanowią kluczowe dopełnienie badania klinicznego w fizjoterapii. Wielu fizjoterapeutów opiera się jedynie na opisach badań diagnostycznych, ale trzeba pamiętać, że opisy radiologiczne często nie uwzględniają informacji interesujących z punktu widzenia fizjoterapeuty, a zdarza się też, że zawierają błędy.
W codziennej pracy fizjoterapeutów wiele razy zdarza się, że pacjenci przynoszą płyty z badaniem RTG, do którego nie mają opisu. Może to wiązać się z tym, że w wielu placówkach pacjent płytę dostaje od razu po badaniu, a na opis trzeba poczekać (nawet do kilku tygodni). W tym czasie wielu pacjentów chciałoby już działać i rozpocząć rehabilitację, a więc przybywają do gabinetu fizjoterapeutycznego z samą płytą z badaniem obrazowym narządu ruchu.
Brak opisu do zdjęcia RTG może wynikać też z innych przyczyn. Przykładowo pacjenci wykonujący RTG w ramach prywatnych ubezpieczeń w niektórych wariantach nie mają opisu w pakiecie i nie decydują się na dodatkowe opłacenie tej usługi. Ponadto część pacjentów trafia na RTG prosto z gabinetu ortopedycznego i tuż po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego wraca do ortopedy, a specjalista sam interpretuje obraz radiologiczny, zapisując wnioski w systemie. Dlatego też będąc fizjoterapeutą, przydaje się umiejętność interpretacji badań RTG. Rzetelną wiedzę i umiejętności z tego zakresu można nabyć podczas certyfikowanych kursów radiologii dla fizjoterapeutów.
USG w fizjoterapii zadomowiło się już na dobre i część fizjoterapeutów samodzielnie wykonuje takie badanie dla potrzeb dalszego planowania terapii. Jednak nie każdy fizjoterapeuta ma w gabinecie aparat USG. Co więcej, często do gabinetów fizjoterapeutycznych przychodzą pacjenci kierowani przez ortopedów, mający za sobą dokładną diagnostykę obrazową narządu ruchu. Jakie znaczenie ma RTG w fizjoterapii? Czy warto otworzyć płytę z rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową w gabinecie fizjoterapeutycznym? Zawsze warto wiedzieć jak najwięcej o zdrowiu pacjenta!
Zalety wiedzy z radiologii funkcjonalnej w fizjoterapii to:
Diagnostyka obrazowa narządu ruchu w połączeniu z badaniem fizjoterapeutycznym pozwala jeszcze pełniej zrozumieć objawy zgłaszane przez pacjenta.
Warto informować pacjentów, aby, jeżeli to możliwe na pierwszą wizytę przynosili nie tylko płytę z zapisem badania, ale też opis sporządzony przez lekarza radiologa.
Diagnostyka obrazowa w fizjoterapii jest cennym elementem wstępnej konsultacji. Przydaje się też w dalszym toku usprawniania. Zobaczenie stawu lub całego odcinka kręgosłupa pozwala dokładnie obejrzeć zasięg problemu i ocenić możliwości terapeutyczne.
Z USG w gabinecie fizjoterapeutycznym można spotkać się zwłaszcza w dużych ośrodkach rehabilitacji sportowej i w centrach fizjoterapii ortopedycznej. Za pomocą obrazowania USG da się ocenić stan ścięgna po kontuzji, a także postępy w regeneracji naderwanego mięśnia. Umożliwia to lepsze zaplanowanie postępowania terapeutycznego. Możliwości, jakie daje USG-feedback w fizjoterapii opisał w 2012 roku dr Tomasz Wolny wraz z Zespołem Badaczy z AWF w Katowicach (Wolny, T., Saulicz, E., Myśliwiec, A., Kuszewski, M., Kokosz, M.). Autorzy w swojej pracy podkreślają, że sonofeedback w fizjoterapii nie służy do stawiania medycznej diagnozy, gdyż do tego kwalifikacje posiadają lekarze. Jednak obraz USG w rehabilitacji pozwala:
RTG może mieć duże znaczenie w rehabilitacji, obrazując m.in.:
TK i MRI to badania, które mają za sobą pacjenci z dyskopatiami i osoby z chorobami narządów wewnętrznych. Pokazanie pacjentowi na zdjęciach istoty problemu pozwala lepiej wytłumaczyć, skąd mogą się brać jego objawy i rzetelniej nakreślić plan terapii.
Kurs radiologii funkcjonalnej może przydać się w praktyce każdego fizjoterapeuty, zwłaszcza w miejscach pracy, takich jak:
W rzeczywistości umiejętność interpretacji badań obrazowych przyda się wszędzie tam, gdzie są możliwości otworzenia płyty z badaniem (a warto zadbać o to, żeby mieć pod ręką odpowiedni do tego sprzęt ze stacją dysków lub oddzielny dysk!).
Kurs z radiologii dla fizjoterapeutów wyposaża w uniwersalną umiejętność przydatną w wielu dziedzinach fizjoterapii. Wiedza ta jest przydatna w pracy z pacjentami dorosłymi i z dziećmi.
Większa pewność w pracy, wzrost bezpieczeństwa, lepsze zrozumienie problemu pacjenta i łatwiejsze dobranie odpowiedniej terapii to najważniejsze korzyści z umiejętności interpretacji badań obrazowych w fizjoterapii, którymi warto się wykazać niezależnie od miejsca zatrudnienia.
Bibliografia:
Koszela K., Trzcińska S., Diagnostyka obrazowa kręgosłupa w praktyce fizjoterapeuty, Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja, maj 2021, s. 8 – 13.
Wolny, T., Saulicz, E., Myśliwiec, A., Kuszewski, M., & Kokosz, M. (2012). USG-feedback–nowość w polskiej fizjoterapii. Fizjoterapia Polska, 4(4), s. 293-303.
Klimowski, K., Staniszewki, J., Drużdż, A., Bryl, A., & Sauer, P. (2015). Studium wykonalności obiektywnej oceny skuteczności zabiegu rehabilitacji skoliozy z wykorzystaniem inercyjnego systemu pomiarowego. Konferencja Roboty Medyczne, Poznań.
Raźniewski R., Badanie kliniczne i radiologiczne skolioz, s.18.
Blizna, która generuje objawy bólowe i neurologiczne jest określana jako blizna aktywna. Odczucia przez nią wywoływane pochodzą m.in. z ucisku nocyceptorów i innych zakończeń nerwowych przez tkankę bliznowatą, a także z towarzyszących restrykcji mięśniwo-powięziowych. To sprawia, że pacjent może odczuwać mrowienia, drętwienia oraz ból umiejscowiony nawet w odległych okolicach…
Od ortopedy do fizjoterapeuty – tę droga zna wiele osób. Jednak trafić można także do fizjoterapeutów, którzy znają także inne niż tylko klasyczne techniki terapii, które są przydatne nie tylko w leczeniu schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Problemy ginekologiczne, obrzęki, terapia blizn, bóle niewiadomego pochodzenia, wspomaganie w leczeniu objawów psychosomatycznych lub stomatologicznych – sprawdź, w czym może pomóc dobry fizjoterapeuta!
Według Michaela Földiego, niemieckiego profesora limfologii oraz prekursora kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, leczenie obrzęku limfatycznego składa się z leczenia przeciwobrzękowego oraz leczenia podtrzymującego. Warto poznać wszystkie elementy skutecznego leczenia obrzęków!
Ukończone studia z fizjoterapii, składanie CV do ośrodków rehabilitacyjnych – corocznie wielu absolwentów fizjoterapii mierzy się z poszukiwaniem pierwszej pracy. A co za tym idzie – z pierwszymi wyzwaniami zawodowymi. Jakie kursy dla fizjoterapeutów na początek będą najlepszym wyborem? Od czego zacząć, co przyda się niezależnie od docelowego miejsca wymarzonej pracy i które szkolenia dla fizjoterapeutów można zrobić już podczas studiów?
Suche igłowanie to metoda, która zyskuje na popularności. Jest to widoczne także patrząc na skierowania na rehabilitację wystawiane przez lekarzy. Pacjent z bólem kręgosłupa często wśród sugerowanych zabiegów ma obecnie wpisane suche igłowanie. Jednak ból pleców to tylko jedno z wielu wskazań do igłoterapii. Na co pomaga suche igłowanie i jak wygląda taka terapia? Czym różni się dry needling i mikronakłuwanie? Przybliżamy ten temat w naszym artykule!
Mówiąc przepona, zazwyczaj myślimy „przepona oddechowa”. Najczęściej to właśnie z nią pracują terapeuci, nie zapominajmy jednak, że organizm człowieka to cały system przepon. Terapia przepon funkcjonalnych (TPF) to innowacyjne podejście w medycynie holistycznej, które zyskuje na popularności dzięki swoim wszechstronnym korzyściom zdrowotnym.