Akupunktura – ta znana od lat metoda wciąż zdobywa uznanie, a z jej elementów korzysta się w różnych dziedzinach medycyny. Od najbardziej popularnego jej zastosowania, jakim jest terapia pacjentów z bólem, aż po wykorzystanie w medycynie estetycznej.
W naszym artykule piszemy o najważniejszych założeniach akupunktury. Podpowiadamy także, jak w zrozumiały sposób wytłumaczyć pacjentom różnicę między akupunkturą a suchym igłowaniem. Pokazujemy też, że można wykorzystać akupunkturę w pracy z pacjentem, łącząc ją z osteopatią. Zachęcamy do lektury!
Język akupunktury jest szczególny – aby zrozumieć założenia tej sztuki, warto poznać najważniejsze pojęcia związane z akupunkturą. Do tych klasycznych, wywodzących się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej określeń należą m.in. Qi, Yang i Yin.
Qi to „siła życiowa”, energia niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uważa się, że znajduje się ona w każdym narządzie, a nawet komórce. W wyniku chorób poziom energii Qi w narządzie, którego dotyczy problem, może się obniżyć.
U zdrowego człowieka Qi krąży określonymi szlakami. Te szlaki to meridiany (zwane też kanałami energetycznymi lub południkami).
W akupunkturze przyjmuje się, że nakłucie określonego kanału wyrównuje jego poziom energetyczny.
Do form Qi należą Yin i Yang.
Yang to strona dodatnia, a Yin – ujemna.
Yang wyraża aktywność, a Yin statyczność. Chociaż skrajne i przeciwstawne, działają we wzajemnym powiązaniu. Kiedy równowaga pomiędzy nimi zostanie zachwiana, organizm choruje.
Fazie Yin i Yang przyporządkowane są także narządy i ich funkcja. Choroby wynikające z nadczynności narządu określa się jako choroby typu Yang, a z niedoczynności – Yin.
W odniesieniu do autonomicznego układu nerwowego Yang określa układ sympatyczny, a Yin – parasympatyczny.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, na podstawie założenia łączności narządów ze skórą poprzez meridiany, określono punkty aktywne na skórze. Ich nakłucie ma na celu „udrożnienie kanałów”, ułatwienie przepływu przez nie energii Qi, a w konsekwencji – przywrócenie równowagi energetycznej.
Mówiąc o autonomicznym układzie nerwowym – nakłuwanie określonych punktów akupunkturowych ma na celu przywrócenie równowagi między układem sympatycznym a parasympatycznym, między procesami pobudzania a hamowania. Na tych właśnie procesach opartych jest wiele funkcji organizmu.
Działanie akupunktury opiera się na nakłuwaniu aktywnych punktów akupunkturowych specjalnymi igłami. Na przestrzeni lat budowa igły akupunkturowej się zmieniała. Źródła, w których można znaleźć informacje o początkach akupunktury podają, że do nakłuwania określonych miejsc na skórze stosowano najpierw kolce roślinne. Z biegiem czasu zaczęło to się zmieniać, poprzez igły wykonane z kwarcu lub jaspisu, aż do ich obecnej postaci.
Najważniejszym, cenionym działaniem akupunktury jest efekt przeciwbólowy. Pod wpływem nakłucia pobudzane są receptory sensoryczne. Wysyłają one impulsy do podwzgórza i przysadki mózgowej. Tam w odpowiedzi wytwarzane są neurotransmitery i hormony, w tym endorfiny wykazujące działanie przeciwbólowe. Rezultatów i sposobów działania akupunktury jest jednak znacznie więcej.
Dawniej akupunkturę uważano za uniwersalny środek pomocny przy wielu dolegliwościach. Począwszy od chorób układu nerwowego i krążenia, przez układ trawienny, alergię, a nawet choroby przyzębia, po problemy okulistyczne i skórne. Dzisiejsze podejście widoczne w aktualnych szkoleniach z akupunktury odnosi się do wiedzy popartej badaniami naukowymi.
Obecnie akupunkturę stosuje się w takich dolegliwościach jak:
Analizując dane z przeprowadzonych projektów badawczych, można także znaleźć obiecujące wyniki badań nad szerszym zastosowaniem akupunktury w neurologii. Metoda ta stosowana jest także w bolesnych miesiączkach i w niektórych problemach internistycznych.
Stosowanie igieł przez fizjoterapeutów stało się powszechnie znane dzięki metodzie suchej igłoterapii (dry needling). To właśnie za sprawą tej metody wiele osób zainteresowało się także akupunkturą.
Oprócz klasycznej formy tej metody fizjoterapeuci mają obecnie możliwość nauki akupunktury w wybranej grupie schorzeń. Szkolenia z akupunktury dzielone są tematycznie, aby każdy specjalista mógł wybrać taką tematykę kursu, jakiej najbardziej potrzebuje w swojej pracy. Dzięki temu fizjoterapeuci, lekarze i inni pracownicy medyczni mogą poznać techniki z zakresu:
Wielu pacjentów w gabinetach fizjoterapeutycznych pyta, czy suche igłowanie i akupunktura to ten sam zabieg. Jak przedstawić pacjentowi podobieństwa i różnice tych metod?
Podobieństwa akupunktury i suchego igłowania:
Różnice między akupunkturą a suchym igłowaniem:
Podsumowując, akupunktura i suche igłowanie, chociaż z punktu widzenia pacjenta mogą wyglądać podobnie, mają inną lokalizację nakłuć i inną zasadę działania. Obie te metody są jednak słusznie kojarzone z efektem przeciwbólowym.
Znanym zastosowaniem akupunktury, oprócz bólu kręgosłupa są także bóle głowy. Skuteczność akupunktury w migrenach zbadano m.in. na grupie dzieci w wieku 10 – 15 lat.
Projekt był prowadzony przez badaczy z Kliniki Neurologii Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi. W jego efekcie 15 dzieci z przewlekłymi bólami głowy o charakterze napięciowym miało 12 zabiegów akupunktury w okresie 6 tygodni. Skuteczność zabiegów oceniono za pomocą skali VAS. W wynikach opisano zmniejszenie dolegliwości (p<0,01), utrzymujące się przynajmniej przez 3 miesiące od zakończenia zabiegów akupunktury.
Naturalne metody w dbałości o młody i zdrowy wygląd cieszą się aktualnie dużym uznaniem. Do takich metod należy także akupunktura, dzięki której, bez sztucznych substancji można spłycić zmarszczki i zmniejszyć oznaki zmęczenia.
Dzięki kursom z akupunktury kosmetycznej taką usługę mogą wprowadzić w swoim gabinecie nie tylko lekarze medycyny estetycznej i kosmetolodzy, ale też fizjoterapeuci! To kolejny krok pokazujący, jak bardzo te dziedziny się przenikają i uzupełniają.
Czy akupunkturę można łączyć z innymi metodami pracy z pacjentem?
Już od lat w lecznictwie uzdrowiskowym akupunktura jest jednym z zabiegów wykonywanych w ramach pobytu sanatoryjnego. Podczas turnusu pacjenci poddawani akupunkturze korzystają także z terapii manualnej, kinezyterapii i z niektórych zabiegów z zakresu fizykoterapii.
Nową, ciekawą propozycją jest połączenie osteopatii wisceralnej z akupunkturą. Szkolenia z tego zakresu obejmują pracę z układem trzewnym.
Pierwszym podobieństwem, jakie można dostrzec pomiędzy tymi dwoma dziedzinami, jest cel pracy osteopaty i akupunkturzysty. W osteopatii mówi się, że specjalista pomaga przywrócić równowagę w działaniu całego organizmu. Można to w pewnym sensie przyrównać do założeń akupunktury (tutaj dąży się do regulacji przepływu energii Qi, która to wpływa na regulację wszystkich procesów w organizmie).
Podobnym założeniem jest podkreślenie faktu, że wszystkie tkanki, narządy i układy wzajemnie na siebie oddziałują.
Zarówno w osteopatii, jak i w akupunkturze podchodzi się do pacjenta holistycznie, wiedząc, że zaburzenie w pracy danego narządu może skutkować innymi, wtórnymi dolegliwościami. Oba nurty z bogatą historią i solidną podstawą teoretyczną, tworzą ciekawe połączenie technik medycyny wschodniej z medycyną zachodu, na przykładzie pracy z układem pokarmowym.
Akupunktura to jedna z metod, która może wzbogacić pracę w gabinecie fizjoterapeutycznym. Wskazane przez nas przykłady zastosowań to jedne z licznych możliwości wykorzystania akupunktury. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł uporządkować podstawowe informacje o akupunkturze. Zachęcamy do zapoznania się z danymi naukowymi i poszerzenia wiedzy o tej klasycznej technice leczenia!
Bibliografia:
Suche igłowanie to metoda, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów i fizjoterapeutów. Warto zapoznać się z możliwościami tej techniki. Wiedza na temat zasad i efektów jej stosowania pozwoli czerpać najwięcej korzyści w pracy z igłami w swoim gabinecie.
Suche igłowanie stało się bardzo popularną metodą wśród fizjoterapeutów. W wielu gabinetach techniki igłoterapii na stałe weszły do codziennej praktyki. Czy suche igłowanie boli? Co jest naturalną reakcją po zabiegu igłoterapii? I jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do suchego igłowania?
Sprawdź w dalszej części tekstu!
Aurikuloterapia to metoda stosowana u osób mających dolegliwości ortopedyczne, a także wiele popularnych problemów, takich jak bezsenność i różnorodne objawy bólowe. Chociaż nazwa może brzmieć tajemniczo, jest to technika znana i wykorzystywana od lat. Poniżej zebraliśmy informacje o tym, co to jest aurikuloterapia, jakie są do niej wskazania i jak w praktyce wygląda zabieg aurikuloterapii. […]
Suche igłowanie to metoda, która zyskuje na popularności. Jest to widoczne także patrząc na skierowania na rehabilitację wystawiane przez lekarzy. Pacjent z bólem kręgosłupa często wśród sugerowanych zabiegów ma obecnie wpisane suche igłowanie. Jednak ból pleców to tylko jedno z wielu wskazań do igłoterapii. Na co pomaga suche igłowanie i jak wygląda taka terapia? Czym różni się dry needling i mikronakłuwanie? Przybliżamy ten temat w naszym artykule!
Ukończone studia z fizjoterapii, składanie CV do ośrodków rehabilitacyjnych – corocznie wielu absolwentów fizjoterapii mierzy się z poszukiwaniem pierwszej pracy. A co za tym idzie – z pierwszymi wyzwaniami zawodowymi. Jakie kursy dla fizjoterapeutów na początek będą najlepszym wyborem? Od czego zacząć, co przyda się niezależnie od docelowego miejsca wymarzonej pracy i które szkolenia dla fizjoterapeutów można zrobić już podczas studiów?