Niezwykłe wsparcie dla kobiety w czasie ciąży, porodu i połogu – Masaż Rebozo

Chusta Rebozo – garść cennych informacji:

 • Szal wywodzi się z Ameryki Środkowej i Południowej. Kobieta nosząca chustę jako część garderoby uznawana jest w Meksyku i Gwatemali za mężatkę.
 • Rebozo jest kawałkiem materiału, najczęściej wykonanym z bawełny, bądź jedwabiu. Długość chusty wynosi dwa metry, szerokość nie przekracza sześćdziesięciu centymetrów. Szale najczęściej są wielobarwne i niezwykle wzorzyste, stanowią symbol nakazujący szacunek względem nosicielek.
 • Chusta Rebozo jest wielozadaniowa: niekiedy mieszkanki krajów Ameryki Południowej noszą ją jako ozdobę – przewieszoną przez ramię, również możemy spotkać się z wykorzystaniem chusty jako podkładki do transportu cięższych przedmiotów na czubku głowy – koszy czy dzbanów z wodą.
 • Najczęściej szal używany jest do noszenia w nim dzieci, dodatkowo niekiedy służy jako nakrycie ciała w chłodniejsze dni.
 • Najbardziej praktycznym zastosowaniem chusty Rebozo – zaraz obok chustonoszenia dzieci, jest używanie jej w celu masażu.
 • Masaż Rebozo jest niefarmakologicznym sposobem łagodzenia bólu porodowego, jest formą czasu, która umożliwia relaks kobiety w okresie ciąży – zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym.
 • Chusta pomaga odciążyć kręgosłup, ogrzewa brzuch ciężarnej, jest barierą pomiędzy tym co na zewnątrz a tym co wewnątrz – oferuje bezpieczne schronienie dla maluszka.
 • Po porodzie szal można owijać na brzuchu, dzięki czemu jest on pomocny w powrocie do formy sprzed okresu ciąży.
 • Po wymagającym okresie ciąży i połogu chusta może nam posłużyć jako nosidełko – jest wielozadaniowym przedmiotem, niezwykle docenianym przez Doulę – tradycyjne meksykańskie położne.
 • Masaż chustą rebozo nie jest skomplikowany, jednak aby nauczyć się prawidłowo wykonywać jego techniki, warto wybrać się na kurs Rebozo, który na pewno odegra ważną rolę w życiu każdej kobiety, pragnącej doświadczyć więcej i pomagać innym.

Na czym polega masaż chustą Rebozo?

Masaż chustą Rebozo może być potraktowany jako terapia łagodząca ból, masaż relaksująco-odprężający, zabieg umożliwiający odciążenie przemęczonego kręgosłupa i opuchniętych nóg. Jednak kiedy powrócimy do korzeni, miejsca narodzin chust Rebozo, okazuje się, że jest to rodzaj rytuału, który ma na celu wsparcie ofiarowane kobiecie przez drugą kobietę. Ten siostrzany rytuał jest formą jednoczenia się w wspólnych przeżyciach, które nie zawsze bywają łatwe. Masaż Rebozo jest odpowiedzią na potrzeby kobiety, która może zostać zrozumiana tylko przez osobę potrafiącą doświadczyć tego jak różnie smakuje macierzyństwo.

Masaż polega na otuleniu ciała kobiety i poruszaniu nim poprzez rytmiczne kołysanie. Masować można każdą część ciała, dodając odpowiedni ruch, preferowany przez przyszłą lub obecną mamę. Terapia może odbywać się w różnych pozycjach: stojącej, siedzącej, leżącej, w pozycji kolankowo-łokciowej. Podczas ciąży, za pomocą masażu mięśnie i więzadła rozluźniają się, dodatkowo uruchomiona zostaje miednica. Taka forma ruchu przynosi ulgę dla kręgosłupa i ociężałych nóg ciężarnej oraz ukojenie i rozluźnienie wraz z poczuciem bezpieczeństwa i zaopiekowania.

Dzięki Rebozo położne mogą lepiej nadzorować akcję porodową – w razie potrzeby spowolnić, bądź przyspieszyć cały proces. Chusta podczas porodu ma mnóstwo zastosowań, poczynając od środka uśmierzającego ból, aż po pomoc w rozluźnieniu i ogrzaniu ciała kobiety. Wykwalifikowane położne są w stanie za pomocą ruchów szala, obrócić dziecko ułożone miednicowo w macicy. Szalem można wywołać ruch kołysania bioder, dodatkowo można go użyć jako elementu, na którym kobieta w trakcie fazy parcia może się zawiesić.

Masaż Cerrada – zamknięcie jednego etapu i nowy początek

Cerrada jest jednym z rodzajów masażu szalem, wykonywanym często po zakończonym połogu. Rytuał ten posiada wymiar symboliczny, polega na przyjemnym zamykaniu ciała zwiastującym nowy początek. Leżącą kobietę otula się, następnie ściska się w siedmiu częściach ciała. Zaciskanie szala na ciele daje odczucie zamknięcia po porodzie. Na koniec pacjentka odpoczywa w kokonie, by pod koniec zostać z niego rozwinięta. Cerrada to masaż, dar płynący od kobiety dla kobiety, to gest zrozumienia i wspólnego przeżycia. Masaż może być sposobem na uwolnienie się z traumatycznych przeżyć – poronienia, rozwodu. Wyjątkowa chwila ceremonii jest momentem wsłuchania się w siebie i swoje potrzeby, to moment zatrzymania i zamknięcia, zwiastujący nowy etap.

Dziecięce nosidła na krańcach świata

Oprócz szala Rebozo, jak tradycyjnego okrycia Meksykanek i niezastąpionego narzędzia podczas porodu dla Douli, na świecie istnieje wiele tradycyjnych nosideł, wykorzystywanych przez matki od pokoleń.

 • Manta – jest kwadratową, wielobarwną, ręcznie tkanką chustą wywodzącą się z Peru. Służy do noszenia dzieci, jednak jej używanie nieco różni się od Rebozo. Mantę składa się po przekątnej, następnie zawiązuje na szyi i wkłada albo dziecko, albo przedmioty, które muszą zostać przetransportowane – rośliny, jedzenie, drewno na opał.
 • Bilum – to chusta z Papui-Nowej Gwinei, która zaczepiana zostaje na czole osoby noszącej dziecko, które ułożone jest w poprzek brzucha lub pleców.
 • Khanga – chusta afrykańska, którą wiąże się wokół tułowia nosiciela, tak aby dziecko siedziało nisko na plecach.
 • Mei Tai – jest tradycyjnym nosidłem chińskim, które składa się z prostokątnego kawałka materiału, do którego doczepione są pasy – jest to połączenie chusty i nosidła. Mei Tai jest przeznaczony dla dzieci, które potrafią już siedzieć. Dziecko może być noszone zarówno na plecach, jak i na brzuchu czy boku.

Masaż Rebozo jest wyjątkową formą wsparcia, z której warto korzystać – zarówno jako mama, położna na sali porodowej, jak i ,,Polska Doula’’

Podobne artykuły

Czym jest tradycyjny masaż tajski czyli między jogą, ajurwedą a ludowymi technikami leczniczymi

Masaż tajski możemy rozpatrywać jako zabieg leczniczy, mający na celu wyprowadzić osobę masowaną z patologicznego stanu, w jakim obecnie znajduje się jej organizm. Terapia ta może być również powtarzana regularnie w celach profilaktycznych – po to, by wspomóc zdrowie i utrzymać wewnętrzną równowagę organizmu pojmowanego jako psychofizyczna całość.

Czytaj więcej

Zastosowanie olejków eterycznych i ich właściwości

Aromaterapia stanowi dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej, która wykorzystuje lecznicze właściwości olejków eterycznych. Olejki eteryczne ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze znane są terapeutom na całym świecie. Warto znać ich niesamowite właściwości i wspomagać w ten sposób stosowane zabiegi gabinetowe.

Czytaj więcej